Procesy produkcyjne zostały zautomatyzowane, a tym samym usprawnione. Jednak nowoczesne technologie wymagają wiedzy i umiejętności, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na skierowanie pracowników na specjalistyczne szkolenia produkcyjne.
Dlaczego warto zapisać się na szkolenia produkcyjne?
Trzeba sobie zdawać sprawę, że technologie rozwijają się szybko, a brak podążania za nimi może przyczynić się do tego, że firma pozostanie w tyle za konkurencją. Pracownicy odpowiedzialni za obsługę maszyn i programów muszą być przeszkoleni. W przeciwnym razie wydajność jest niewystarczająca, pojawiają się błędy i usterki, które są kosztowne, a można było ich uniknąć. Nieumiejętne posługiwanie się częścią urządzeń stwarza zagrożenie dla użytkownika i osób znajdujących się w jego otoczeniu.
Zapisanie pracowników na fachowe szkolenia jest gwarancją, że przekazywane wiadomości będą dostosowane do ich potrzeb. W zależności od potrzeb firmy, tematyka i zakres szkoleń są inne. O tym, jak różnorodne są szkolenia produkcyjne, można się przekonać, sprawdzając ofertę firmy Warto Szkolić. A jakie kompetencje można zdobyć?
Jakie umiejętności zdobywa się podczas szkoleń produkcyjnych?
Przez dużą różnorodność tematyki kursów nietrudno się domyślić, że nie każdy z nich będzie pozwalał zdobyć inne kompetencje. Można je podzielić na kilka kategorii.
- Obsługa maszyn i narzędzi. Współczesna produkcja to przede wszystkim zaawansowane sprzęty, dlatego nauczenie się ich obsługi podczas szkoleń jest jednym z podstawowych wymogów. Dzięki kursom pracownicy dowiedzą się, jak prawidłowo obsługiwać i samodzielnie konfigurować maszyny, diagnozować i naprawiać drobne usterki.
- Zarządzanie procesami produkcyjnymi. Poza szeregowymi pracownikami odpowiedzialnymi za obsługę maszyn jest jeszcze kadra zarządzająca. To od umiejętności kierowników zależy to, czy procesy będą zoptymalizowane, czy nie dojdzie do niepotrzebnych strat energii i surowców. Szkolenia dostarczające narzędzia wspierające zarządzanie produkcją, są równie istotne jak obsługa taśm produkcyjnych.
- Umiejętności komunikacyjne. W zakładach produkcyjnych pracuje bardzo dużo osób, dlatego ważna jest praca zespołowa. Poza tym w większych grupach ludzi łatwo o napięcia i sytuacje konfliktowe rzutujące zarówno na jakość pracy, jak i atmosferę w firmie. Jest grupa szkoleń, podczas których można nauczyć się strategii pozwalających radzić sobie lepiej w kontaktach z innymi.
- Umiejętności analityczne. Podczas produkcji korzysta się z wielu rozwiązań informatycznych, dlatego część szkoleń przygotowano pod kątem zdobycia kompetencji m.in. z takich zakresów jak Big Data i IoT. Po ukończeniu kursów pracownicy będą umieli korzystać z systemów ERP, gromadzić i analizować dane produkcyjne, identyfikować trendy i wiele więcej.
Jeśli chcesz znaleźć dla pracowników kursy, w trakcie których zdobędą wyżej wymienione umiejętności, sprawdź szkolenia produkcyjne wartoszkolic.
Artykuł gościnny.