Jak technologia światłowodowa wspiera rozwój cyfrowy samorządów terytorialnych?


Z wykluczeniem technologicznym borykają się głównie mieszkańcy obszarów wiejskich. Jak rozwijać cyfrowo lokalne społeczności? Samorządy terytorialne powinny inwestować w infrastrukturę światłowodową – skalowalną, odporną na zakłócenia i wysoce przepustową.
Czym jest światłowód i jak działa?
Światłowód to przewód wykonany z tworzywa sztucznego i włókna szklanego, który jest cieńszy, elastyczniejszy i lżejszy w porównaniu z tradycyjnym przewodem miedzianym.Struktura włókien światłowodowych charakteryzuje się dużą odpornością na zakłócenia, które są wywoływane przez skomplikowaną topografię terenu, trudne warunki atmosferyczne czy interferencje elektromagnetyczne blisko linii wysokiego napięcia. Fala świetlna, czyli nośnik danych internetowych, telefonicznych i telewizyjnych, osiąga imponującą prędkość do kilku Tb/s (terabitów na sekundę).
Jakie są zalety światłowodu dla mieszkańców gmin i powiatów?
Od początku XXI wieku trwa rozwój technologii FTTH (Fiber To The Home), czylidoprowadzania światłowodów do gospodarstw domowych z obszarów miejskich i wiejskich.
Budowa światłowodu eliminuje ryzyko pogorszenia jakości sygnału i częstych przerw w jego dostawie ze względu na przeszkody terenowe, w tym góry i rzeki. To sprawia, że odbiorcy oddaleni od centrali nawet o kilkaset kilometrów mogą cieszyć się stałym dostępem do sieci.
Co więcej, niska latencja (krótki czas reakcji) i wysoka przepustowość światłowodu sprzyjają zarówno udanej rozrywce (np. drużynowemu graniu), jak i prowadzeniu biznesu online (np. udziałowi w wideokonferencjach). Technologia FTTH umożliwia również korzystanie z AR (Augmented Reality – rozszerzonej rzeczywistości) i VR (Virtual Reality – wirtualnej rzeczywistości), a niskie zapotrzebowanie na energię obniża rachunki użytkowników.
Dlaczego samorządom terytorialnym opłaca się zainwestować w światłowody?
Technologia światłowodowa ułatwia rozwój usług Smart City, które bazują na urządzeniach IoT (Internet of Things – Internetu Rzeczy). System wypożyczania rowerów, sieć czytników monitorujących jakość powietrza, zautomatyzowane sterowanie oświetleniem czy zdalne odczytywanie wodomierzy – to zaledwie kilka udogodnień dla mieszkańców inteligentnej gminy.
Co ważne, technologia FTTH jest skalowalna. To oznacza, że infrastrukturę można rozbudowywać tak, aby nadążała za zwiększającym się zapotrzebowaniem na usługi internetowe. Rozwój lokalnej przedsiębiorczości sprzyja pozyskiwaniu uwagi inwestorów i promowaniu danego obszaru jako atrakcyjnego miejsca do życia oraz prowadzenia biznesu.
Ponadto samorządy inwestujące w światłowody dbają o środowisko naturalne, ponieważ niskie zużycie energii przez nowoczesną sieć pozwala zredukować ślad węglowy.
Artykuł gościnny.