Znajdź nas!
Aktualności

Influencerki popierają Czarny Protest. Reakcja czytelników

2016-10-03

Czarny protest
Ostatnie dni to manifestacja kobiet w całej Polsce przeciwko zaostrzeniom przepisów dotyczących aborcji. Do protestów dołączyły gwiazdy, a za nimi poszli także Influencerzy, którzy zorganizowali akcję #profilowetozamalo, by zachęcić czytelników do udania się na dzisiejszy Ogólnopolski Strajk Kobiet.

 

Odrzucenie liberalnego projektu „Ratujmy kobiety” i dopuszczenie do dalszych prac projektu Ordo Iuris  „Prawo do życia”  budzi ogromne kontrowersje. Ten dokument zakładający całkowite usunięcie z systemu prawa wyjątków aborcyjnych oraz pełną ochronę życia, wywołał ogromny sprzeciw, który szybko zapoczątkował serię manifestacji nazwanych „Czarnym Protestem”. Kobiety z całego kraju protestują i domagają się poszanowania ich prawa do wolności wyboru w zgodzie z własnym sumieniem. Do strajków czynnie przyłączyły się gwiazdy, nadszedł też moment, gdy głos zabrali blogerzy i youtuberzy. Wykorzystując swoje zasięgi do nagłośnienia problemu, próbują zmotywować czytelników do udania się na dzisiejszy  Ogólnopolski Strajk Kobiet, który odbędzie się w ponad 100 miastach w Polsce.

 

Kto przyłącza się do Czarnego Protestu?

W ostatnich dniach coraz częściej pojawiały się selfie opatrzone krótkim hasztagiem „czarny protest”. Blogerzy w ten sposób deklarowali swoje wsparcie dla manifestacji i walki o prawo wyboru, a tym samym o liberalniejsze prawo dotyczące aborcji. Wśród nich znalazły się, chociażby takie wpływowe blogerki jak Maffashion, Macademian Girl, Jemerced czy Chujowa Pani Domu. U wielu z nich na kanałach społecznościowych nigdy nie pojawiały się tematy związane z polityką, dlatego też siła rażenia tych wpisów była ogromna.

 
Jessica Mercedes deklaruje swój udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet/
Źródło: https://www.facebook.com/events/1659773451018196/


Fani szybko wytknęli tę formę zaangażowania niektórym blogerom. Wpisy udostępniające wydarzenie Ogólnopolski strajk kobiet spotykały się ze skrajnymi reakcjami czytelników - od akceptacji - po oburzenie. Blogerzy decydujący się na upublicznienie swoich poglądów musieli liczyć się nie tylko z hejtem, ale także z utratą  wielu czytelników.


Maffashion i czytelnicy niezadowoleni z poruszania politycznych wątków w jej profilach społecznościowych/
Źródło: https://www.facebook.com/MAFFASHION.official/posts/1289121777799374


Blogerzy nie ograniczyli się tylko do postów w mediach społecznościowych. Wielu z nich  stworzyło także merytoryczne wpisy dotyczące praw kobiet, prawa do wyboru, jak i ustawy, którą czekają dalsze prace w sejmie. Do nich należy Joanna Pachla autorka bloga Wyrwane z kontekstu, czy Jan twórca Stay Fly, który porusza problem z męskiego punktu widzenia.


Joanna Pachla o tym, dlaczego każdego dotyczy Czarny Poniedziałek/ Źródło:
http://www.wyrwanezkontekstu.pl/ludzie/czarny-poniedzialek-dlaczego-myslisz-ze-ciebie-to-nie-dotyczy/
Stay Fly o tym, że zaangażowanie mężczyzn jest bardzo ważne, bo poniedziałkowy strajk dotyczy wszystkich/
Źródło: http://stayfly.pl/2016/09/problemy-kobiet-to-tez-problemy-mezczyzn/


Akcja #profilowetozamalo

W międzyczasie pojawiły się głosy, że zmiana zdjęcia profilowego to stanowczo za mało. W odpowiedzi na to powstała akcja #profilowetozamalo w ramach wydarzenia Blogerzy/jutuberzy wspierają Ogólnopolski Strajk Kobiet. Twórca wydarzenia Stay Fly tak wyjaśnia założenia akcji:

,,Słuchajcie, zmiana zdjęć profilowych na te w czarnych ciuchach w ramach #czarnyprotest nie wystarczyła, dlatego w poniedziałek - 03.10. - kobiety w całej Polsce będą organizować czynne strajki wychodząc na ulice. Warunkiem powodzenia tej akcji jest faktyczne wyjście z domów i prawdziwe strajkowanie, tak jak to robią górnicy, czy pielęgniarki, dlatego musimy zmotywować naszych odbiorców, żeby nie poprzestali na Internecie, tylko pojawili się w poniedziałek, gdzie trzeba.”


Instagram #profilowetozamało/ Źródło: https://www.instagram.com/explore/tags/profilowetozama%C5%82o/

 

W niedzielę od 19:00 blogerzy zamieszczali swoje zdjęcia z #profilowetozamalo z jednoczesnym zachęceniem do uczestnictwa w dzisiejszym Ogólnopolskim Strajku Kobiet. Bardzo szybko zarówno na Facebooku oraz Instagramie pojawiły się wpisy blogerów. Wielu z nich przyznało, że to, co robią, jest dla nich czymś zupełnie nowym, jednak czują głęboką potrzebę do zaangażowania się w ważną dla nich akcję. Pod ich wpisami bardzo szybko pojawiły się gratulacje za odwagę w wyrażaniu własnych poglądów, nie zabrakło jednak niezadowolonych czytelników, którzy zostawili komentarz o odlubieniu strony.

 

Światopogląd blogosfery

Akcja #profilowetozamalo pokazała, jaką siłę ma blogosfera. Pojawiające się posty wywołały duże zaangażowanie, a także sprowokowały wiele żarliwych dyskusji. Co ciekawe lwia część czytelników przyznała, że czekała na wpis swojego ulubionego blogera z hasztagami #czarnyprotest, #czarnyponiedzialek i #profilowetozamalo. Nie tylko zasięgi blogerów są ważne, ale także ich zdanie — to ostatnie było szczególnie wyczekiwane. Niezależnie od tego, jakiej tematyki dotyczy prowadzony blog, czy kanał na youtubie. Ulubiony influencer może być prawdziwym opiniotwórczym autorytetem, także w kwestiach światopoglądowych.


Autor: Martyna Chmielewska

 


 

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43