Pochłonięta
Claudia Kowalewska to blogerka i świeżo upieczona youtuberka, która opowiada o zmaganiach z chłoniakiem Hodgkina. Jej blog i kanał na Youtube zrzesza zaangażowaną grupę czytelników, którzy dopingują influencerkę na każdym kroku, a także dzielą się swoimi przeżyciami i przemyśleniami związanymi z chorowaniem i leczeniem. Na swoim blogu Claudia opisuje doświadczenia związane z postawieniem diagnozy, pierwsze myśli, jakie wtedy pojawiły jej się w głowie, ale także i porady dotyczące ułatwiania sobie życia w czasie chemioterapii. Claudia – przyszła pani lekarz, wyjaśnia między innymi, jak poradzić sobie z najczęstszymi skutkami ubocznymi chemioterapii, odpowiada na pytania obserwatorów, a nawet zamieszcza filmik makijażowy, w którym pokazuje przykładowy tutorial dla kobiet w czasie chemioterapii.
,,Śmiało malujcie się, korzystajcie z tego, że macie takie narzędzia, które są dostępne i które naprawdę mogą poprawić Wam poprawić humor. Dzięki nim możecie poczuć się jeszcze ładniejsze, niż jesteście."
W filmie z pytaniami obserwatorów zwraca uwagę, także na to, co pozytywnego wynosi z choroby i jak obecne doświadczenia zmieniły jej światopogląd:
,,Zmieniło się bardzo dużo. Zaczęłam bardziej doceniać małe rzeczy i nie przejmuje się też błahymi problemami”.
Pochłonięta to miejsce, w którym każda chorująca osoba znajdzie wsparcie i dawkę pozytywnej energii. Claudia zapowiada dalsze filmiki, a także zachęca czytelników do zerkania na jej blog, gdzie zamieszcza relacje z codzienności oraz wpisy informacyjne, dla wszystkich tych, którzy są na początku swojej drogi z rakiem i czują się zagubieni.
Magda Więcławska
Póki co, Magda zamieściła na YouTube tylko jeden filmik, który obejrzało już ponad 100 tysięcy osób. Opowiada w nim o swoim raku jajnika oraz pierwszych odczuciach związanych z chorobą, w tym o wypadaniu włosów, czy walce o normalne życie - mimo wszystko.
Magda, tak samo, jak Claudia zwraca uwagę na to, jak choroba zmienia podejście człowieka do życia, a także motywuje do cieszenia się każdą chwilą bez przesadnego martwienia się o rzeczy nieistotne.
"Tymi filmikami chciałabym wszystkim przekazać, że warto czerpać z życia to, co się dostaje, spełniać swoje marzenia i cieszyć się z każdego dnia"
Kasia Nowotwór
Pierwszy film na kanale Kasi pojawił się także niedawno, bo miesiąc temu. Youtuberka mówi w nim, że do zaistnienia na Youtube namówiła ją jej przyjaciółka. Kasia leczy się obecnie na złośliwy nowotwór piersi. Na jej kanale znajdziemy filmy z poradami, jak poradzić sobie ze skutkami ubocznymi chemii, a także o różnicach między leczeniem nowotworu w Wielkiej Brytanii i w Polsce.
Co więcej youtuberka w pierwszym zamieszczonym filmie udziela kilku rad, jak poradzić sobie z wiadomością o diagnozie i co jej pomogło inaczej podejść do swojej choroby i znaleźć siłę na leczenie.
Aga in America
Aga in America to lifestylowy kanał pokazujący życie w Stanach Zjednoczonych. Autorka opowiada o tym, co zaskoczyło ją w USA, nagrywa vlogi, a także filmiki dotyczące jej codzienności. Miesiąc temu youtuberka zamieściła na swoim kanale film o szokującym tytule: ,, Mam 24 lata i usunęłam piersi - profilaktyczna mastektomia”.
Opowiada w nim o swoich doświadczeniach z rakiem i o tragicznej historii swojej siostry. Uczula, by nie ignorować objawów i udawać się do kolejnych lekarzy, jeśli ten, u którego jesteśmy lekceważy nasze obawy. Nie da się ukryć, że Agnieszka porusza trudny i kontrowersyjny temat dotyczący profilaktycznej mastektomii. Jakiś czas temu taka decyzja Angeliny Jolie była szeroko komentowana na całym świecie i to nie zawsze przychylnie. Pod filmikiem Agnieszki pojawiają się także nieprzyjemne komentarze, jednak youtuberka zaznacza, że nie interesuje jej opinia osób, które nie mają za sobą takich doświadczeń i obciążenia genetycznego, jak ona.
Internet – nie tylko hejt, ale i wsparcie
Portale społecznościowe umożliwiyły ludziom z różnym doświadczeniem życiowym podzielenie się z innymi swoją historią. Osoby chorujące na raka dzięki takim kanałom na Youtube mogą posłuchać o doświadczeniach innych, ale i dzięki radom zawartym w filmikach poczuć się lepiej i mniej samotnie w chorobie. Zdaniem lekarzy chorujący pacjenci powinni wymieniać się doświadczeniem i służyć sobie radą. Jak widać, Youtube przychodzi z pomocą!
Autorka: Martyna Chmielewska
Zdjęcie główne źrodło: https://youtu.be/C2YvysckWjk