Znajdź nas!
Influencer marketing

Inflencerzy otwierają markom drogę do teensów

2017-08-11

Inflencerzy otwierają markom drogę do teensów
Pokolenie digital natives to charakterystyczna grupa odbiorców odporna na tradycyjne formy reklamy oraz szczególnie wyczulona na fałsz w przekazach promocyjnych. Wysoko stawia poprzeczkę markom, które chcą ją do siebie przekonać. Marketerzy z całego świata głowią się, jak skutecznie dotrzeć do teensów i budować z nimi długotrwałe relacje. Odpowiedź jest prosta – wykorzystać potencjał influencerów.

Teensi czyli kto?

Millenialsi, Pokolenia Y i Z to digial natives – osoby „urodzone z telefonem w ręku”, tzw. teensi. Często są bardziej świadomymi konsumentami niż ich rodzice, nie tolerują fałszu i cenią sobie autentyczność. Niemal przez całą dobę są w sieci. Nie wyobrażają sobie życia bez komputerów i smartfonów oraz dostępu do internetu. Przedstawiciele Generacji Z znaczną część swojego życia przenieśli do sieci, wpływając przy okazji na rozwój nowych sektorów gospodarki, kreując trendy i stwarzając możliwości dla technologicznej rewolucji. Digital natives jako potencjalną grupą odbiorców produktów i usług interesują się zarówno znane zagraniczne koncerny jak i mniejsze firmy.

Młodzi ludzie nie mają problemu z wyrażaniem swojej opinii czy stanowiska – jeżeli coś się im nie spodoba, zadbają o to, aby znajomi również omijali dane miejsce szerokim łukiem. Błyskawiczna reakcja na migracje młodych widzów, obserwacje trendów oraz odpowiedni język użyty w komunikacji mogą wpłynąć za powrót czytelników oraz widzów. Przedstawiciele Generacji Z jeżeli przekonają się do czegoś, są bardzo zaangażowani. Jeżeli znajdą w sieci miejsce dla siebie na pewno pochwalą się nim swoim przyjaciołom – to najlepszy możliwy odbiorca i klient.

Nie dla nich monolog

Pokolenie digital natives zdecydowanie preferuje dialog – chętnie udziela się w social media – śledzi ulubionych liderów opinii, komentuje ich posty oraz często jest w z nimi w stałym kontakcie, jak ze znajomymi. Teensy są sceptycznie nastawione na reklam i unikają ich jak prawdziwi ninja. Ignorują wszystkie tradycyjne formy reklamy. Telewizja i radio mogłyby dla nich nie istnieć. Zamiast ich wybierają przeglądanie Instagrama i Snapchata oraz oglądanie nowych filmów swoich ulubionych youtuberów. Odporni są również na reklamę w internecie, bez sentymentów jej unikają, używając popularnych adblocków.

Kluczową rolę w dotarciu do teensów ogrywają influencerzy, którzy w umiejętny w sposób mogą zareklamować produkt i skłonić swoich fanów do jego zakupu jeżeli w swoim przekazie są autentyczni.

Teen marketing to nie przelewki

Generacja Z stanowi ponad ćwierć całej amerykańskiej populacji według badań Google. Siłę nabywczą (niezarabiającego) Pokolenia Z ocenia się na 44 miliardy dolarów rocznie, a przy uwzględnieniu wpływu nastolatków na rodzinny budżet można szacować ją nawet na 200 miliardów dolarów.

Teen marketing jest o tyle nietypowy, że nie da się go łatwo zaszufladkować, ponieważ tworzy kompozycję wielu zależnych od siebie działań, które odpowiednio zestawione pozwalają wpłynąć markom na decyzję przedstawicieli Pokolenia Z. Warto zwrócić uwagę, jak rośnie siła sugestii blogów i vlogów – aż 88% konsumentów ufa ich rekomendacjom tak samo, jak rekomendacjom osobistym.

Przy projektowaniu i realizacji działań influencer marketingowych bardzo ważne jest dopasowanie lidera opinii do grupy docelowej danej marki i kampanii. Influencerzy przygotowują materiały dopasowane do swojej grupy odbiorców. Liderzy opinii, jak nikt inny znają swoich odbiorców dlatego warto wysłuchać ich rekomendacji zwłaszcza przy wprowadzeniu niestandardowych rozwiązań.

Okiem influencerów

Influencerzy są świadomi pozytywnych zmian jakie wprowadza w komunikacji marek z konsumentami influencer marketingu. Michał Dudziński, który oprócz działalności na Instagramie jest aktorem i bierze udział również w tradycyjnych reklamach, wskazuje, że wyprodukowanie filmu reklamowego i jego eksploatacja to ogromne koszty. Nie dociera również do większości odbiorców, kiedy puszczana jest jako jedna z dziesięciu innych w paśmie reklamowym. Przygotowanie reklamy przez influencerów to nie tylko mniejsze koszty, ale również zwiększenie szans na dotarcie do potencjalnych klientów poprzez kolegów z internetu, którzy polecają im produkty.

Dopiero połączenie dwóch aktywności (content marketingu i influencer marketingu) może dać pożądane efekty i zaangażować nastolatków. Dobrym przykładem jest akcja edukacyjna ambasadorów DDOB (Daily Dose of Beauty) zrealizowana we współpracy z Fundacją Medicover. Chciała ona dotrzeć do młodszych odbiorców i przedstawić im konsekwencje związane z nadmiernym spożyciem cukru i brakiem ruchu. W tym celu wybrano 3 ambasadorów DDOB, którzy opowiedzieli o cukrzycy i problemach związanych z niezdrowym stylem życia w sposób wiarygodny. Wśród nich była popularna blogerka Vroobelek – oprawie 200 000 subskrypcji na Youtube – opowiedziała o swoich problemach z wagą i szczerą wypowiedzą urzekła widzów. Mimo stosunkowo długiego klipu, w którym vlogerka przedstawia swoją historię film w znacznym procencie został obejrzany do końca.

Więcej o teen marketingu możecie znaleźć w ebooku „Teen marketing - Jak komunikować się z pokoleniem digital natives”.

Autor: Bartek Sibiga, CEO, DDOB

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43