Znajdź nas!
Aktualności

Sci Fun - naukowiec na YouTubie

2017-12-19

Darek Hoffman, SciFun
Youtube oprócz dostarczania rozrywki, potrafi również uczyć. Doskonałym tego przykładem jest SciFun. Przedstawienie teorii naukowych i eksperymentów w prosty i przystępny sposób, to dla niego chleb powszedni. Przekonało się o tym już ponad 750 tysięcy subskrybentów.

 

Darka Hoffmana może nie każdy kojarzy, ale SciFuna już być może tak. Pomaga zrozumieć świat, odpowiada na pytania dotyczące otaczającej nas rzeczywistości i przedstawia naukę w przystępny i zrozumiały sposób. Darek to z wykształcenia informatyk, i choć z nauczycielem nie ma nic wspólnego, pomaga zdobywać wiedzę tysiącom Polaków. Jego Kanał ma ponad 750 tysięcy subskrypcji, a jak na kanał o tematyce popularnonaukowej, można tu mówić o sporym sukcesie.

 

Eksperymenty online

SciFun – czyli jak sama nazwa wskazuje – nauka przez zabawę. Darek jest twórcą filmów, na których przeprowadza i wyjaśnia eksperymenty oraz tłumaczy zagadnienia zaczerpnięte z szeroko pojętej nauki. Źródłem inspiracji jest dla niego rzeczywistość i to ją najczęściej poddaje próbie. Dowiedzieć się możemy od niego m.in dlaczego rakiety zawsze startują na wschód, jak wytworzyć światło przy pomocy młotka i cukru oraz jak doprowadzić zimną wodę do wrzenia. Są to niewątpliwie rzeczy ciekawe i nic dziwnego że SciFun zebrał tak pokaźną widownię. Jego filmy są puszczane nawet w szkołach jako element nauki o przedmiotach ścisłych, o czym Darek przekonuje się w mailach od nauczycieli.

 

Sam kanał oraz nazwa SciFun powstał jako projekt w 2012 roku. Wcześniej, twórca prowadził blog o nazwie Nietuzinkowy Blog Naukowy, na którym publikował posty o tematyce naukowej.
 

Bracia opanowują YouTube

Oglądając SciFuna możemy odnieść wrażenie, że gdzieś już go widzieliśmy lub bardzo nam kogoś przypomina. Darek podobny jest do Marka z kanału AdBuster – pogromcy reklam. Nic dziwnego, bo są to bracia. Mało tego, mają nawet swój wspólny kanał o nazwie TubeRaiders. Tam wrzucają filmy z ich wspólnych wypraw w ramach urbexu – czyli eksploracji miejsc opuszczonych, na co dzień niedostępnych, takich jak stare pałace czy sieci kanałów pod Poznaniem. Wspólnie udało im się również stworzyć serię filmów z wyprawy do Czarnobyla. Adbustera można również zobaczyć sporadycznie w Produkcjach SciFuna, i na odwrót, SciFun występuje u Marka.

 

Czy Ziemia jest okrągła?

Choć Darek nie słynie z częstej publikacji filmów, jedne z jego ostatnich produkcji cieszą się wyjątkową popularnością. Są to dwa filmy w których SciFun obala teorie płaskiej ziemi. Robi to, ukazując fragmenty wystąpienia Dave'a Muprhy'ego i odpowiadając na nie. Po kolei w spektakularny sposób, obala przedstawione przez Dave'a teorie sprawiając, że okazują się one absurdalne i niedorzeczne. SciFun posługuje się oczywiście wyjaśnieniami i dowodami naukowymi oraz logicznymi. Widzowie z niecierpliwością czekają na część trzecią.

 

Darek połączył naukę z rozrywką, co wydawać się może trudne – i takie jest.
SciFun jednak to kanał, który radzi sobie z tym świetnie. Pozostaje tylko nadzieja, że Darek postanowi częściej publikować odcinki.

Autor: Jakub Michalak

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43