
Taka cera jest szczególnie wrażliwa i podatna na różnego rodzaju podrażnienia czy przesuszenie. Towarzyszy jest także rumień, który wraz z postępującymi zmianami staje się coraz bardziej widoczny.
Czy wiesz, w jaki sposób troszczyć się o taką cerę? Przede wszystkim zadbaj o łagodne oczyszczanie i dobre nawilżenie. Możesz także wspomagać swoją pielęgnację stosując odpowiednio dobrane olejki. Jakie? Tego dowiesz się za chwilę.
Czym charakteryzuje się trądzik różowaty?
Trądzik różowaty można w łatwy sposób rozpoznać. Zmiany mu towarzyszące pojawiają się na policzkach, czole, wokół nosa, na podbródku, a także szyi i dekolcie. Jak wyglądają? Przede wszystkim zauważalne jest mocne zaczerwienienie skóry, suchość oraz wzmożone napięcie. Rozszerzają się naczynia krwionośne, może tworzyć się obrzęk i stan zapalny skóry. Dodatkowo trądzik różowaty przejawia się poprzez tworzenie różnego rodzaju wykwitów: krostek i grudek. Cera zwykle ma też nieregularną powierzchnię.
Trądzik różowaty - przyczyny
Trądzik różowaty zaliczany jest do chorób przewlekłych. Występuje u osób dorosłych chociaż swoje pierwsze charakterystyczne objawy daje już w okresie dojrzewania. Przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Może wpływać na to kilka czynników:
- zaburzenia immunologiczne organizmu
- zaburzenia hormonalne
- genetyka
- nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych
Co wpływa na zaostrzenie zmian trądzikowych?
Zmiany trądzikowe na Twojej skórze mogą się czasowo zaostrzać. Co się do tego przyczynia?
- nadmierny stres,
- długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych,
- używki,
- niewłaściwa dieta,
- wizyty w saunie,
- zaburzenia hormonalne,
- przyjmowanie niektórych leków i suplementów.
Jakie olejki na trądzik różowaty?
Coraz bardziej popularne staje się wspomaganie kuracji antytrądzikowej przy pomocy odpowiednio dobranych olejów. Co to za olejki i jakie właściwości posiadają? Koniecznie czytaj dalej!
- Olejek z drzewa herbacianego na trądzik - posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Z powodzeniem łagodzi podrażnienia skórne, a także przyspiesza gojenie ran. Dodatkowo olejek ten nawilża i dotlenia skórę.
- Olejek lawendowy - działa przeciwzapalnie i kojąco na skórę.
- Olejek z czarnuszki - jest bardzo często wykorzystywany w leczeniu różnych dolegliwości organizmu. Działa wspomagająco w leczeniu różnego rodzaju alergii, grzybicy, a także trądziku czy atopowego zapalenia skóry.
- Olejek różany - wykazuje działanie przeciwzapalne.
- Olejek cytrynowy - doskonale oczyszcza i odświeża skórę. Ten olejek działa ściągająco, bakteriobójczo i ułatwia gojenie ran.
- Olejek Jojoba - posiada właściwości regeneracyjne, zapobiega odwodnieniu skóry i poprawia jej barierę ochronną. Wpływa on także na łagodzenie podrażnień i zmniejszenie zaczerwienienia cery.
- Olejek rycynowy - również świetnie sprawdza się dla skóry z trądzikiem różowatym, ponieważ wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie.
- Olejek jałowcowy - świetnie oczyszcza cerę i wspomaga organizm w usuwaniu toksyn. Dodatkowo działa antybakteryjnie na skórę.
Jak widzisz wszystkie wymienione olejki posiadają szereg dobroczynnych cech, które mogą pomóc Ci w złagodzeniu objawów trądziku. Pamiętaj jednak, żeby widząc zmiany związane z trądzikiem różowatym na swojej twarzy udać się na konsultację z lekarzem dermatologiem.
W jaki sposób stosować olejki na cerę trądzikową?
Dodaj dosłownie kilka kropelek olejku do bazy. Może to być np. olejek roślinny lub Twój ulubiony krem. Nie używaj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę twarzy! Takie działanie może wywołać silne podrażnienie cery.
Dotarłaś do końca wpisu, mamy nadzieję, że teraz wiesz, jakie olejki wybrać przy wspomaganiu swojej pielęgnacji antytrądzikowej. Nie zapomnij też udać się na konsultację dermatologiczną.
Artykuł sponsorowany.