Znajdź nas!
Aktualności

Jakie są formaty papieru? Wymiary

2023-09-29

formaty-papieru
Osoby odpowiedzialne za projektowanie materiałów marketingowych powinny mieć świadomość tego, jak duża jest różnorodność formatów papierów wykorzystywanych do wydruku. Podział jest dość prosty i obejmuje cztery podstawowe formaty papieru: A, B, C oraz DL. Chcesz dowiedzieć się, jakie są rozmiary tych kategorii i gdzie można je wykorzystać? Więcej dowiesz się z poniższego wpisu.

A, B, C i DL – jakie to formaty papieru?

Profesjonalna Drukarnia Online oraz drukarnie stacjonarne wykorzystują kilka formatów papierów dopasowanych do potrzeb projektów graficznych i praktycznego zastosowania materiałów drukowanych. Dokładny podział wraz ze wskazaniem konkretnych wymiarów poszczególnych arkuszy papieru z kategorii A, B, C oraz DL jest dość skomplikowany. Szczegóły na ten temat zostały dobrze opisane na stronie https://www.drukarniaonline.pl/page/formaty-papieru---wymiary.

Format A

Format papieru typu A jest wykorzystywany przede wszystkim na co dzień w pracy biurowej, a także do tworzenia materiałów drukowanych takich, jak: ulotki, zaproszenia, bony podarunkowe czy nawet papier firmowy. Najpopularniejszy z tej kategorii jest format A4, czyli 210 x 297 mm.

Format B i C

Zgodnie z normą ISO 216 format B jest używany za papier pomocniczy, czyli używany najczęściej do tworzenia notatników, kalendarzy i terminarzy. W przypadku papierowych arkuszy w formacie C mówimy przede wszystkim o kopertach (C4), do których można schować arkusza A4 bez konieczności składania. Pozostałe materiały papierowe to np. koperty C5 i C6.

Format DL – standard w branży reklamowej

Arkusze papieru w formacie DL są najczęściej wykorzystywane przez agencje marketingowe i firmy, które przygotowują kampanie reklamowe. Można powiedzieć, że to papier do zadań specjalnych, wykorzystywany do tworzenia m.in.:

  • ekskluzywnych zaproszeń, np. na imprezy firmowe, wesela lub wydarzenia kulturalne,
  • bonów podarunkowych, np. dla salonu kosmetycznego,
  • ulotek,
  • folderów reklamowych z opcją rozkładania, np. 3DL.

Format DL odpowiada ⅓ arkusza A4 złożonego wzdłuż długiego boku. To oznacza, że papier tego typu ma wymiary 99 x 210 cm i bez problemu zmieści się w ozdobne koperty produkowane w formatach z kategorii C.

Jakie są powszechnie stosowane formaty papieru?

Najpopularniejsza kategoria papierów pod względem rozmiaru to format A, czyli typowy papier biurowy wykorzystywany do drukowania w standardowych drukarkach. To oczywiście nie oznacza, że format A nie znajduje zastosowania podczas produkcji materiałów marketingowych. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykorzystać arkusze A3 lub A5 do drukowania ulotek, zaproszeń oraz notesów firmowych.

Możliwości jest mnóstwo, natomiast warto dodać, że wszystkie formaty papierów są unormowane tak, aby były ze sobą spójne. Jeśli chodzi o materiały drukowane, dodatkową kategorię stanowią papiery SRA z dodatkowym obszarem spadu. Dzięki ujednoliceniu rozmiarów papierów projekty graficzne można łatwo realizować bez konieczności wprowadzania zmian w pliku, wybierając np. Drukarnię Online.

Artykuł partnera.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43