Kursy online
Kursy on-line cieszą się niezwykłą popularnością. Nic dziwnego, skoro to rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb współczesnego internauty. Z miesiąca na miesiąc, coraz więcej blogerów decyduje się na stworzenie własnego kursu on-line. Dla wielu blogerów stworzenie kursu było kolejnym etapem w rozwóju bloga, wielu wykorzystało swoje zasięgi do jego promocji. Skoro blogowanie może przynieść duże korzyści i przy okazji dać ogromną satysfakcję, to dlaczego by nie uczyć się od najlepszych? Oczywiście, każdy z początkujących blogerów może założyć bloga bez kursu i stopniowo uczyć się na własnych błędach, ale dla tych, którzy chcą mieć najbardziej efektywny start, kursy wydają się rewelacyjnym - oszczędzającym czas i rozczarowania- rozwiązaniem.
Kursy online poświęcone blogowaniu proponuje między innymi Urszula Phelep. Urszula początkowo tworzyła bloga lifestylowego "Sen Mai", jednak z czasem odkryła w sobie pasję do marketingu internetowego. Jest założycielką prężnie rozwijającej się grupy na Facebooku "Biznes, blogowanie i marketing dla kobiet", która obecnie ma prawie 13 tysięcy użytkowniczek. Często organizuje webinary o skutecznej komunikacji na Facebooku i blogowaniu, a parę miesięcy temu uruchomiła stronę o blogerach i dla blogerów.
Szkoła Blogowania to strona z pożytecznymi informacjami i poradami, dotycząca, nie tylko bloga, ale tematów pokrewnych. Jak głosi informacja zamieszczona na stronie: ,,Szkoła Blogowania to miejsce pełne użytecznych informacji, które pozwolą Ci zwiększyć statystyki bloga, odnaleźć jego idealną strategię oraz wznieść blog na poziom, o którym zawsze marzyłaś! Dzięki praktycznym dokumentom i check-listom, kursom online oraz pomocnym artykułom blogowym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie blogowe pytania (a nawet więcej!). Nauczysz się nie tylko podstaw blogowania, ale również rozwijania go na bardziej zaawansowany poziom oraz używania do tego odpowiednich narzędzi”.
Źródło: Szkoła blogowania szkolablogowania.pl
21 dni do lepszego bloga
Urszula Phelep stworzyła także kurs on-line dla blogerów ,,21 dni do lepszego bloga”, który przeznaczony jest dla każdego, kto pragnie wnieść bloga na wyższy poziom.
Źródło: Kurs blogowania urszula-phelep.com/21dnidolepszegobloga
Kurs zawiera 21 lekcji, z czego każda z nich poświęcona jest innemu zagadnieniu. Nauka obejmuje między innymi słowa kluczowe, promowanie bloga, efektywne prowadzenie Facebooka, zarabianie na blogu, a także stworzenie Elevator Pitch na potrzeby bloga. ,,21 dni do lepszego bloga” to 21 lekcji video, dodatkowe materiały w formie pdf, bonusy oraz dożywotni dostęp do kursu.
Masterclass Bloger
Tomek Tomczyk, nie tylko napisał kilka bestsellerowych książek dotyczących social mediów i blogowania, ale także stworzył własny kurs on-line.
Źródło: jasonhunt.pl/masterclass
,,Masterclass Bloger” to kurs zawierający 12 lekcji, z czego każda poświęcona jest innemu zagadnieniu. Od Tomka dowiemy się między innymi jak radzić sobie z brakiem weny, jak zatrzymać przy sobie czytelników, a także poznamy sposoby na wyróżnienie się na Facebooku. Lekcje dostępne są w formie video lub nagrania głosowego (albo w takiej i takiej), a do każdej z nich dostaniemy zadanie domowe do wykonania – tylko od nas zależy, czy je odrobimy, czy też nie.
Tomek Tomczyk udostępnia jedną z lekcji kursu, dzięki czemu możemy przekonać się, czy taki rodzaj nauki nam odpowiada. Pierwsza z lekcji poświęcona jest tworzeniu lifestory i rychłej śmierci blogów lifestylowych:
jasonhunt.pl/masterclass-bloger-obejrzyj-pierwsza-lekcje-za-darmo
,,Masterclass Bloger” to szkolenie, które możemy kupić w wersji standardowej oraz premium. Decydując się na pierwszą opcję pracujemy nad poszczególnymi zagadnieniami samodzielnie, za to konto premium umożliwia prywatne dyskusje z innymi użytkownikami i Tomkiem. Kupując kurs ,,Masterclass Bloger” uzyskujemy 13 miesięczny dostęp do kursu.
Nie musimy kupować kursów, by skorzystać z wiedzy umożliwiającej nam profesjonalne blogowanie. Prócz wspomnianego wcześniej bloga Szkoła Blogowania, istnieje także niezwykle wartościowa strona Vademecum Blogera. Co ciekawe, jej twórczyni – Beata Redzimska, stworzyła darmowy kurs blogowania w odcinkach – od koncepcji, po pisanie skutecznych tekstów na wyborze domeny kończąc.
Na stronie znajdziemy artykuły o pisaniu, fotografii, a nawet grafice. W końcu bloger, to nie tylko dobry copywriter, specjalista od seo, ale także fotograf, marketingowiec i grafik… W jednym!
Książki
Źródło: Darmowy kurs blogowania vademecumblogera.pl
Wydana parę lat temu książka Tomka Tomczyka ,,Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj” stała się pozycją obowiązkową dla każdego blogera. Autor wyjaśnia w niej zawiłości blogowania, podaje konkretne sposoby na zaistnienie w blogosferze, a co więcej – doradza jak zarabiać na blogu. Książka ,,Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj” była bestsellerem Empiku i wywołała duży entuzjazm w blogosferze. W kolejnych latach pojawiła się ,,Bloger i social media”, a całkiem niedawno ,,Social media start”. Ostatnia pozycja została stworzona nie tylko dla blogerów, ale każdego, kto chce zaistnieć w social media.
Książki Tomka Tomczyka
Czy tylko te książki warto przeczytać, by profesjonalnie blogować? Oczywiście, że nie! Ale nie da się ukryć, że blogerowi przydadzą się także pozycje o copywritingu, czy personal brandingu, szczególnie, gdy do bloga od samego początku pragniemy podejść biznesowo.
Treści, które dobrze się czyta to konieczność dla każdego bloga. Co zrobić, gdy pisanie nie jest naszą mocną stroną, a pragniemy blogować? Z pewnością sięgnąć po książki o copywritingu i webwritingu.
Książki o copywritingu i webwritingu
Dowiemy się z nich, jak budować ciekawe nagłówki, gdzie pada wzrok osoby odwiedzającej naszą stronę (eye-tracking) oraz jak tworzyć inspirującą markę osobistą, a to przydatna wiedza dla każdego blogera.
Co ciekawe, w sieci dostępne są także kursy on-line webwritingu (Pasjapisania.pl)- między innymi z autorką ,,Magia słów” i ,,Webwriting” Joanną Wryczą-Bekier. W programie takiego kursu znajdziemy między innymi informacje o tym, jak pisać klikalne tytuły, jak tworzyć tekst zgodnie z zasadami seo (a to ważne, by nasze treści dobrze się pozycjonowały) oraz patenty na dynamiczny i wciągający wpis blogowy.
Ważne umiejętności dla blogera
Powiedzieć, że bloger to internetowy pisarz, to spore uproszczenie. Samo pisanie to za mało, by prowadzić bloga cieszącego się popularnością. Na sukces blogera składa się jego osobowość, teksty, aspekt wizualny strony, efektywne prowadzenie kanałów social media, a także przykładanie się do seo. Nawet najlepsze teksty, bez promocji, zadbania o pozycjonowanie, czy oprawę graficzną mogą nie zyskać popularności.
W powyższych akapitach omawialiśmy kursy dotyczące blogowania, w których pojawiały się takie zagadnienia, jak social media, copywriting, czy marketing internetowy. Teraz podpowiemy, jaka dodatkowa wiedza i umiejętności pomogą nam w prowadzeniu bloga.
Seo
Choć pisanie tekstu pod seo nie zawsze jest łatwe, to jest ono opłacalne i warte zachodu. Dobre pozycjonowanie bloga to wyższa pozycja w Google, a tym samym więcej odbiorców naszych treści. Sprawmy, by ci, którzy interesują się tym, o czym piszemy z łatwością trafili na naszego bloga.
O seo i pozycjonowaniu znajdziemy bardzo wiele kursów – zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych, stacjonarnych, a także on-line. W sieci baza wiedzy dostępna jest za darmo, dlatego dla chcącego nie ma nic trudnego.
Powstają jednak kursy seo, które skupiają się tylko na potrzebach blogerów. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na szukanie informacji na własną rękę i potrzebują konkretnych wytycznych stworzonych dla wymagań blogera.
Źródło: Kurs seo dla blogerów olagosciniak.pl/sklep/produkt/opanuj-seo-14-dni-kurs-online
Kurs Oli Gościniak wydany jest w formie pdf, gdzie każdego dnia znajdziemy instrukcje krok po kroku, ćwiczenia, a także porady i ciekawostki. Zagadnienia poruszane w kursie to między innymi: optymalizacja bloga pod seo, słowa kluczowe, tworzenie treści przyjaznych dla seo, sposoby na promocję strony, a także czytanie i analizowanie statystyk bloga. Kupując kurs dostajemy pdf, a także dostęp do specjalnej grupy na Facebooku.
Wordpress
Choć bloga można założyć na wielu platformach, to niezwykłą popularnością cieszy się Wordpress. Nic dziwnego, skoro jest darmowy, intuicyjny, ma wiele szablonów do wyboru, a także zapewnia przydatne wtyczki. Jedyną wadą Wordpressa, jest fakt, że wymaga od nas nabycia dodatkowych umiejętności. W Internecie znajdziemy darmowe kursy Wordpressa oraz kursy on-line, które krok po kroku przeprowadzą nas przez proces zakładania strony. Jednym z takich kursów dla początkujących blogerów jest ,,WordPress dla zielonych”
Źródło: Kurs WordPress dla zielonych wpdlazielonych.pl
,,W tym kursie pokażę Ci, jak samodzielnie zrobić stronę na WordPressie. Bez umiejętności kodowania” – tak wita nas Ewelina Muc autorka kursu. Czego nauczymy się z kursu WordPress dla zielonych? Samodzielnego wykonania strony, zarządzania stroną, dopasowania serwera i domeny, wyboru szablonu, instalacji Wordpressa oraz korzystania z przydatnych wtyczek.
Bądź na bieżąco z influencer.pl
Odwiedzanie innych blogerów i czytanie o blogosferze jest niezwykle istotne. Śledzenie trendów pozwala nam na ciągły rozwój i nowe pomysły, które spodobają się odbiorcom. Warto wiedzieć, co w trawie piszczy, czytać case study ciekawych kampanii reklamowych, zobaczyć co nowego u innych blogerów, a także poczytać porady blogowe i wyciągnąć z nich coś dla siebie. Na Influencer.pl znajdziecie nie tylko aktualności ze świata blogosfery – również przydatne poradniki, które pozwolą Wam lepiej blogować.
Bloger – człowiek renesansu
Dobry bloger musi być przede wszystkim wszechstronny. Nie da się ukryć, że choć blogowanie to dla wielu pasja, to wymaga ona sporego nakładu pracy i ciągłej nauki. Z dnia na dzień powstaje coraz więcej kursów i baz wiedzy dla blogerów. Jeszcze nigdy blogowanie nie było tak odległe od pisania internetowego pamiętnika, jak teraz. Dziś blogi są biznesem i miejscem, w którym kreujemy swój wizerunek, dlatego wymagają dodatkowej wiedzy i umiejętności, z marketingu internetowego, seo, grafiki, czy fotografii.
Gdzie zdobywacie wiedzę na temat blogowania?
Autor: Martyna Chmielewska