Znajdź nas!
Social media

Dzieci na Youtubie. Czy nie za wcześnie na fejm?

2017-01-20

Wiek nie gra roli! Najmłodsi youtuberzy podbijają serca internautów, cieszą się licznymi subskrypcjami i biorą przykład ze starszych wpływowych influencerów. Jak wygląda obecność dzieci na Youtube i jakie niesie ze sobą zagrożenia?


 

Zabawy Euzebiusza


To kanał tworzony przez siedmioletniego Euzebiusza i jego tatę. Euzebiusz testuje zabawki, nagrywa vlogi, ale także pokazuje ciekawe formy spędzania czasu oraz kreatywne zabawy.

 

Jego filmiki mają kilka milionów wyświetleń, a sam kanał Zabawy Euzebiusza subskrybuje już ponad 63 tysiące osób!
Euzebiusz, który swój pseudonim zapożyczył z ulubionej serii książek ,,Mikołajek” pojawił się już nie tylko w programach śniadaniowych, ale także w serii "Wjazd na chatę" Jacka Gadowskiego. W odcinku mu poświęconym pokazuje swój pokój z ogromną kolekcją zabawek:

 

 

Marcel i Milo Mazur

To synowie youtubera Marcina Mazura, który prowadzi lifestylowy kanał o rodzinie, pracy i gotowaniu. Zarówno Marcel, jak i Milo mają swoje osobne kanały na Youtube, na których możemy oglądać vlogi z ich codziennego życia. Chłopcy recenzują zabawki, a także opowiadają o swoich pasjach. Milo zamieścił filmiki, na których pokazuje, jak uczy się grania w piłkę nożną:

 

Marcel za to wraca do jeżdżenia na nartach:


Filmy z udziałem chłopców i całej rodziny Mazurów często umieszczane są także na kanale taty chłopców.


Torcio

Kuba to 14-letni youtuber nagrywający głównie vlogi z codziennego życia. Sporadycznie na jego kanale znajdziemy typowo gamingowe filmiki, bo jak wyjaśnia youtuber: ,,Przeniosłem się na vlogi, bo wiedziałem, że jest za dużo gamerów i chcę spróbować z czymś nowym”.


Popularnym cyklem na kanale Torcia jest Niedziela z Torciem oraz Challenge. Obecnie kanał Torcia ma już prawie 30 tysięcy subskrybentów.

 

Marcelek

To kilkunastoletni youtuber zajmujący się głównie nagrywaniem vlogów. Marcelek pokazuje nam swoje stanowisko komputerowe, opowiada o sobie, a także nagrywa relacje z imprez i spotkań – w tym między innymi z Gonciarzem i Kasią Mecinski.

 


czuuX

To kanał 15-letniego Piotrka, który zamieszcza na nim vlogi i rozrywkowe treści z życia codziennego. Obecnie czuuX ma już sporą widownię: ponad 30 tysięcy subskrybentów i grupę dla fanów na Facebooku, która liczy sobie 16 tysięcy osób. 

 

Kurumiś

Kurumiś to kanał jedenastolatki Julii, która nagrywa filmiki o dziewczęcej tematyce. Począwszy od popularnego formatu morning&evening routine, poprzez haule zakupowe, a skończywszy na daily vlogach.

 

 

 

Beka z dzieci na Youtube?

Twórczość dzieci na Youtube bardzo często zostaje wyśmiewana przez starszych youtuberów. Ci, którzy chcą się wybić na śmiesznych i kpiących filmikach sięgają po to, co wcześniej stworzyli młodsi od nich. Youtuber Gargamel w swoim filmiku, zwraca uwagę na ten niepokojący trend:

 

Nie da się ukryć, że treści nakręcone przez dzieci są doskonałym celem ataku – można przyczepić się do sposobu formułowania zdań, mówienia, jakości filmu, a także wartości merytorycznej, jednak należy sobie przypomnieć o tym, że sami też byliśmy kiedyś dziećmi i nie wszystko przychodziło nam z łatwością.
Gargamel zwraca także uwagę na to, że bez dzieci, nie istniałoby wiele kanałów na Youtube, a znani youtuberzy nie byliby tak popularni, jak są obecnie:

,,To dzieci są największymi fanami, widzami i to właśnie na dzieciach robi się hajs w tym biznesie. A to, co tworzą dzieci to tylko infantylna wersja, już infantylnej w oryginale rozrywki, którą oglądają na co dzień”.

 

Makijaż do szkoły

Duże kontrowersje wywołały makijaże do szkoły wykonywane przez kilkuletnie dziewczynki  – młode youtuberki zainspirowane swoimi ulubionymi kanałami urodowymi postanowiły spróbować sił w sztuce makijażu. Takich filmików pojawiło się wiele:


 


 

 

 

Dorośli youtuberzy na ich podstawie nagrali mnóstwo prześmiewczych filmów, a nieco starsze koleżanki wzięły się za parodiowanie kilkuletnich youtuberek:Młodzi youtuberzy bardzo często wzorują się na swoich ulubionych dorosłych twórcach. Nic w tym dziwnego, że dziewczynki zafascynowane internetowymi specjalistkami od makijażu, same zapragnęły spróbować swoich sił. Pojawiają się obawy, że to zdecydowanie za wcześnie. Nie da się ukryć, że to jednak nie tylko ,,wina YouTube”, ale także wszechobecnego kultu piękna i presji, by zawsze i wszędzie wyglądać pięknie. Jak widać, tym naciskom ulegają także dzieci. Na dojrzałych twórcach także spoczywa ogromna odpowiedzialność, szczególnie wtedy, gdy dzieci stanowią duży procent oglądających.

 

Idole najmłodszych

Dziecięcy youtuberzy to idole najmłodszych. Kształtują gusta dzieci w swoim wieku, jak i generują ich potrzeby. Społeczność wokół nich ciągle rośnie, a my jesteśmy ciekawi, jak pokierują swój karierą, gdy przekroczą magiczną granicę dorosłości.

 

 

Martyna Chmielewska
 

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43