Topowi twórcy internetu nie boją się konkurencji. Blogerzy piszą poradniki o swojej branży, robią filmy instruktażowe lub udzielają wyczerpujących wywiadów na temat sposobu pracy. Dlaczego to takie popularne? Okazuje się, że najbardziej poszukiwanymi informacjami na temat blogosfery nie są autorskie treści rozpoznawalnych twórców, ale ich wskazówki na temat „Jak blogować?"
Blog - porady dla debiutanta
Napisanie pierwszego tekstu na bloga było dla was męczarnią? Pamiętajcie – największe bóle dopiero przed wami. Wyobraźmy sobie, że macie wyjątkowo zaangażowanych znajomych, rodzinę, przyjaciół, którzy w dniu waszego debiutu przeczytali każdy artykuł oraz obejrzeli wszystkie filmy, jakie znaleźli na waszym blogu. Pozostaje pytanie, co dalej? Niecierpliwi i bogatsi twórcy omijają algorytmy stosowane w mediach społecznościowych i od razu decydują się na płatną reklamę. Czy jest inne wyjście? Pomijam techniczne kwestie pozycjonowania tekstów na blogu. Dziś chcemy się skupić na linkowaniu swoich treści, a właściwie - komentowaniu postów u innych autorów. Istnieje kilka wirtualnych grup wsparcia, które pomogą poprawić wyniki w statystykach debiutanta.
Jak poszerzać swoje zasięgi?
W mediach społecznościowych istnieją liczne grupy czytelników, którzy wytwarzają sztuczny szum wokół swoich nowych publikacji. Zasady są proste. Administrator grupy, choćby pod nazwą „Grupa wzajemnej promocji dla blogerów” (5790 członków) lub „Promujemy blogi, strony” (7017), wrzuca post zachęcający do chwalenia się twórczością. Zazwyczaj określa zakres tematyczny, np. blogi dla matek z dziećmi, poświęcone kulturze lub motoryzacji. Jaka z tego korzyść? Zasady członkostwa w grupie wymuszają bycie aktywnym i stałe reagowanie na komentarze, często z linkami do stron lub publicznych profili naszej działalności. Prośba dotyczy zazwyczaj dwóch autorskich „reakcji”, czyli komentarzy, polubień lub udostępnień cudzego posta. Grupy działają błyskawicznie. Po godzinie od zachęty moderatora, liczba aktywności liczona jest w setkach.
Źródło: https://www.facebook.com/groups/789948287779129/
Akcja pt. #NiedzielaDzielenia
Podobny mechanizm pobudzania aktywności stosuje bloger Andrzej Tucholski. Jak na psychologa biznesu przystało, Tucholski łączy przyjemne z pożytecznym. Z jeden strony daje szansę młodym twórcom, z drugiej zaś - poszerza swoje zasięgi, skutecznie zachęcając społeczność do wpisywania komentarzy pod jego postem.
Wyczuwam, że pora wytrzaskać piękną, wspólną, dorodną i godną uwagi #NiedzielaDzielenia - kto jest ze mną? 1....
Opublikowany przez Andrzej Tucholski na 5 luty 2017
- Twórcy mogą wrzucić tam link do swojej ostatniej publikacji, z której są wyjątkowo dumni. Mogą się też tagować, oznaczać lub – o zgrozo! – dobrze o samych sobie pisać. Warunkiem publikacji jest kliknięcie i zostawienie komentarzy pod dwójką innych wrzutek - tłumaczy Andrzej Tucholski. Efekt? Dziesiątki komentarzy i duży ruch jak na niedzielne południe. Co warto podkreślić, pomysłodawca akcji także bierze czynny udział w komentowaniu czyichś postów. A wiadomo, komentarz od topowego blogera to już początek szybkiej kariery w świecie twórców internetowych. Powodzenia w niedzielę!
Autor: Bartosz Walat