Tomasz Kopyra
Tomasz Kopyra, autor bloga blog.kopyra.com, to jedyny i prawdziwy guru w polskim Internecie. O piwie, jego stylach i warzeniu go wie wszystko i więcej. Domowy piwowar, certyfikowany sędzia międzynarodowy, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, autor receptur dla browaru Widawa, publicystai literat – napisał książkę pt. „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka”. Prowadzony przez niego blog to największy na świecie blog o piwie. Pisze na nim o tym jak degustować, jak wybierać, gdzie kupować, na co zwracać uwagę. Obala słynne mity, poleca i odradza, relacjonuje duże i małe festiwale, testuje akcesoria i uczy ich obsługi. Równolegle prowadzi imienny kanał na YouTubie, na którym z charyzmą opowiada o piwie, prowadzi krótkie kursy, przeprowadza unboxingi i demaskuje oszustwa nieuczciwych barmanów. W Polsce jest niekwestionowanym autorytetem, ale warto też zobaczyć co w internecie "warzą" inni browarnicy.
Browarnik Tomek (browarnik.blogspot.com)
Najbardziej regularny i najbardziej rzetelny bloger w peletonie. Jego strona to przegląd najciekawszych wydarzeń, premier i miejsc na piwnej scenie w Polsce (i nie tylko), a przede wszystkim ranking piw. To także zdjęcia i historie przywiezione z wizyt u dużych i małych browarników. Autor jest bardzo profesjonalny i wyedukowany w temacie piwowarstwa, dlatego chętnie wszędzie go wpuszczają. Dzięki temu na blogu pojawiają się informacje z pierwszej ręki. Nie tylko te o smaku i stylach, ale także takie opowiadające dużo o historii browarnictwa. Dobrze się go czyta, bo Browarnik Tomek to pasjonat z krwi i kości.
Fot. www.facebook.com/BrowarnikTomek
Kilka Słów o Piwie
Nazwa tego bloga jest zdecydowanie zbyt skromna. Kilka słów o piwie to może powiedzieć niedzielny bywalec nowootwartego multitap baru w stolicy. Autor tej strony – Michał – o piwie prawdopodobnie mógłby mówić godzinami. Wystarczy zerknąć na przygotowaną przez niego encyklopedię piw – świetna, a zarazem mrówcza robota. Jeśli chodzi o regularne wpisy – mógłby mu ich pozazdrościć niejeden aspirujący do czołówki piwny influencer. Gdybyśmy do opisania ich mieli użyć tylko jednego słowa, użylibyśmy słowa „bogactwo”. Na Kilku Słowach o Piwie jest wszystko, czego dusza zapragnie, a największe wrażenie robią teksty o browarach na świecie. Możesz tu przeczytać m.in. o brewpubach w Kalifornii, piwach z Paryża, piwnej rewolucji w Wietnamie lub o tym, jakie piwa pić podczas wizyty w Budapeszcie.
MałePiwko.pl
Blog Bartosza Nowaka. Na stronie dominuje przede wszystkim publicystyka. Napisana bardzo wnikliwie, ale też z dużym dystansem do tematu. Autor traktuje w niej piwo z szacunkiem, ale nie klęka przed nim. Analizuje, porównuje i oczywiście degustuje. Jest wiarygodny i rzeczywiście obeznany z tematem i szanowany w środowisku, czego dowodem są przeprowadzone przez niego wywiady z ważnymi przedstawicielami piwnej sceny. Jedynym mankamentem jest „Piwny Śpiewnik”. W tej zakładce znajduje się lista piosenek, dzięki którym z poziomu smakosza spadniesz do poziomu konsumenta pod blokiem. Na szczęście Nowak rekompensuje ten niesmak udanymi filmami na YouTubie, z których najciekawszy jest cykl „Hit czy szit”.
Piwolucja.pl
Blog Łukasza Matusika. Znajdziesz na nim przede wszystkim praktyczne i przydatne na co dzień porady. Mniej jest tu czysto fachowej wiedzy, a więcej wpisów w stylu „piwo na prezent” i „piwo do picia na co dzień”. Są też takie, w których autor podpowiada jak połączyć zamiłowanie do picia piwa z ćwiczeniami na siłowni lub jak przygotować faworki z piwem. Barwnie pisze też na przykład o piwnym savoir-vivrze. Luźne podejście do tematu, sporo poczucia humoru. Matusika od czasu do czasu można zobaczyć też na YT na imiennym kanale.
Kororowe Szyszki
Za tym projektem stoi dwóch chłopaków – Majk i Misio. Mówią i wyglądają tak, jakby na co dzień raczyli się wyłącznie Perłą, ale to tylko pozory. W swojej dziedzinie są specjalistami, choć starają się jak mogą, żeby to ukryć. Ich blog cały czas jest aktywny, ale swoje działania przenieśli już prawie w całości na YT. Nagrywają proste odcinki o powtarzalnej formule. Przede wszystkim smakują i oceniają. Czasem też porównuję i próbują wypić wybrane piwo w sześćdziesiąt sekund. Na pewno spodobają Ci się ich materiały, jeśli lubisz jasny przekaz i jeszcze nie wyrobiłeś sobie własnego smaku.
Autor: Michał Baniowski