Znajdź nas!
Social media

Blogi minimalistów - dlaczego warto mieć mniej?

2017-06-09

Blogi minimalistów na stałe zadomowiły się w polskiej blogosferze. Co na nich znajdziemy i dlaczego warto je czytać?

 

 

 

 

Nic dziwnego, że minimalizm, czyli odpowiedź na nadmierny konsumpcjonizm, stał się tak popularny. Blogi z tego nurtu szybko zyskują coraz większe grono czytelników, bo pokazują, że nie potrzeba wiele, by być zwyczajnie szczęśliwym. Bez szafy wypchanej po brzegi ubraniami, bez kolejnych elektronicznych gadżetów, czy zakupów na poprawienie nastroju - ważniejsze jest to, jak się czujemy sami ze sobą. Często na blogach minimalistów spotkamy także wpisy z nurtu slow life, który zakłada równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, a także zatrzymanie się i ,,bycie tu i teraz”. Oto nasz przegląd blogów o minimalizmie, które warto znać.

 

Prosty Blog – od niego się zaczęło

Prosty Blog to najstarszy blog o minimalizmie w polskiej blogosferze, dlatego od niego warto zacząć ten przegląd. Jego twórczynią jest Anna-Mularczyk-Meyer, która na temat minimalizmu wydała już kilka książek. Pierwsza z nich to ,,Minimalizm po polsku”, która stała się dla wielu swoistą instrukcją obsługi minimalizmu. Druga to ,,Minimalizm dla zaawansowanych”, gdzie autorka mocniej pogłębia zagadnienia związane z minimalizmem. Na blogu Anny znajdziemy lekcje szczęścia, porady, a także osobiste rozmyślania. Niedawno blogerka ruszyła także z kanałem na Youtube, obecnie znajdziemy tam między innymi serię: ,,Minimalizm w praktyce”.

 

Minimal Plan

To kolejny wręcz kultowy blog o minimalizmie w polskiej blogosferze. Prowadzony od 2012 przez dziennikarkę i redaktorkę. Minimal Plan to prawdziwe kompendium wiedzy na temat minimalizmu. Począwszy od cyklu "Z biblioteki minimalisty", poprzez "Rozmowy", a skończywszy na "Modzie i stylu". Znajdziemy tutaj cały przekrój interesujących tematów związanych z minimalizmem i stylem życia. Autorka zastanawia się nad stylem, buduje szafę od zera, a także opowiada o swoich doświadczeniach – w tym o porzuceniu pracy na etacie.

 

Droga do minimalizmu

Blog prowadzony przez Kasię skupia się nie tylko na podstawowych zagadnieniach związanych z minimalizmem, ale także pokazuje to, jak zmienia się życie autorki odkąd ,,upraszcza odejmując”. Na blogu znajdziemy porady, ciekawe rozmowy z gośćmi, a także cykl: ,,Prosta szafa w praktyce”. Temu ostatniemu szczególnie warto się przyjrzeć – autorka pomaga w nim uporządkować swoim czytelniczkom szafę, a także znaleźć w niej ubrania, które pasują do stylu danej osoby. Jest to o tyle ciekawe, bo Kasia skupia się na tym, co już się w tej szafie znajduje, zamiast wybrać prostszą opcję kupienia podstawowych zestawów i stworzenia garderoby o nowa.


Żródło: drogadominimalizmu.pl

 

Wystarczy mniej

To blog prowadzony od 2002 roku, na którym przeczytamy wpisy stworzone przez wielu autorów. Dzięki temu miejsce to może poszczycić się naprawdę różnorodną tematyką, a także podejmowaniem jednego tematu z różnych perspektyw. Wpisy na blogu Wystarczy mniej podzielone są na kategorie: relacje, motywacja, świętowanie, jedzenie, czas, oszczędzanie, konsumpcjonizm, rzeczy, początkujący i wiele innych.

 

Ograniczam się

Ograniczam się to blog prowadzony przez Kasię, która nie tylko wprowadziła w swoje życie zasady minimalizmu, ale także stara się żyć zdrowo, stosować naturalne kosmetyki i zachować w tym wszystkim umiar. Na blogu znajdziemy zatem przepisy na naturalne środki czystości i kosmetyki, rozważania o związkach, a także rozmowy z inspirującymi postaciami, takimi jak Bea Johnson (autorka książki Zero Waste Home).

 

Simplicite

To dość młody blog, który bardzo szybko zdobył popularność. Blog Simplicite znalazł się w brązowej ósemce najchętniej polecanych blogów w 2017 roku. Jego autorka wydała także książkę o minimalizmie ,,Chcieć mniej”, która bardzo ciepło została odebrana przez czytelników. Na blogu Simplicite znajdziemy wpisy lifestylowe, a także cykl Szafa minimalistki, gdzie zobaczymy stylizacje blogerki całego tygodnia. Oczywiście z ograniczonej ilości rzeczy!


Źródło: simplicite.pl

 

Simplife

To blog, który także pojawił się w zestawieniu Andrzeja Tucholskiego, w kategorii ,,Blogi przebijające się z nisz”. Simplife to miejsce, w którym znajdziemy wiele zagadnień, z czego każde z nich łączy rzecz jasna minimalizm. Blog podzielony jest na kategorie: Simplife, Simplook, Simplove i Simplan. Warto zwrócić uwagę także na Maraton Minimalisty, który był cyklem wpisów mających na celu wdrożenie różnych pozytywnych nawyków: od bycia czasem offline, po mindful eating.

 

Piękno i minimalizm

Prowadzony przez Bogusię blog to miejsce, które łączy w sobie zamiłowanie do urody, aktywności fizycznej, a także minimalizmu. Na blogu pojawiają się "denka", czyli zużycia kosmetyczne, polecane kosmetyki z ostatnich kilku miesięcy, wpisy o odżywianiu, jodze, a także o oszczędnościach i urokach codzienności.


Źródło: pieknoiminimalizm.blogspot.com

 

Kameralna

To blog o życiu w harmonii, na którym autorka podejmuje takie tematy jak slow life, minimalizm, work life-balance, czy zdrowe nawyki. Na blogu Doroty odnajdą się osoby, które chcą coś zmienić w swoim życiu i zrobić to kompleksowo – od głowy, poprzez szafę, a skończywszy na pracy. W ostatnich miesiącach bardzo popularnym cyklem na blogu jest Kameralna Szafa, gdzie blogerka zamieszcza swoje stylizacje złożone z ograniczonej liczby rzeczy.


Źródło: kameralna.com.pl

 

Styleddiger

Joanna to blogerka, która przez ostatnie lata przeszła sporą transformację. Początkowo zajmowała się głównie modą i pokazywaniem wielu stylizacji, by potem zacząć poruszać na blogu tematy dotyczącego slow life, czy slow fashion. Od tego czasu napisała dwie książki: pierwszą o rozsądnym budowaniu garderoby: ,,Slow fashion. Modowa rewolucja” oraz drugą ,, Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć”. Obecnie na jej blogu znajdziemy wpisy o modzie z punktu widzeniu minimalisty, o ciekawych sposobach spędzania wolnego czasu, a także nowy cykl dotyczący kulisów różnych zawodów.

 

Inne blogi o minimalizmie

Warto wspomnieć także o takich blogach jak Pani Strzelec, czy Purevisions. Pierwszy z nich to blog o minimalizmie z perspektywy mamy i przedsiębiorcy, drugi to blog o minimalizmie dla początkujących.

 

A Ty? Jesteś minimalistą?

Jak to wygląda u Was? Czytacie blogi o minimalizmie? Jeśli tak, to podzielcie się z nami ulubionymi adresami i napiszcie, dlaczego akurat te są Waszymi faworytami. Praktykujecie minimalizm, czy wręcz przeciwnie – lubicie otaczać się dużą ilością rzeczy? Dajcie znać!

 

 

Autorka: Martyna Chmielewska

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com

 

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43