Znajdź nas!
Porady dla influencerów

Blogerzy radzą jak rozpocząć blogowanie!

2017-07-03

Marzysz, by na poważnie zająć się blogowaniem? A może zastanawiasz się, jak to zrobić, by od samego początku być uznawanym za profesjonalnego blogera? Oto kilka porad od doświadczonych twórców, które Ci pomogą!

 

 

 

Ile błędów może popełnić początkujący bloger? Okazuje się, że naprawdę wiele! Dlatego, jeśli dopiero myślisz o założeniu bloga lub już go prowadzisz – sprawdź czego uniknąć, a co szybko naprawić.

Efekt? Więcej czytelników i późniejszych współprac. Poświęć na to chwilę już teraz i ciesz się przyszłymi rezultatami!

 

1. Po pierwsze: nazwa

Nazwa bloga to nasza wizytówka. W ostatnich miesiącach coraz więcej twórców decyduje się na nazwę związaną z imieniem i nazwiskiem. Niedawno Style Digger, która stwierdziła, że obecna nazwa nic już o niej nie mówi, dlatego zdecydowała się ją zmienić na Joanna Glogaza. Imię i nazwisko w nazwie to świetne rozwiązanie, gdy planujesz wprowadzenie własnych produktów, bądź pracujesz na rozpoznawalną markę osobistą.


Zmiany u Style Digger: styledigger.com

 

Zastanów się już na samym początku blogowania czy chcesz robić to profesjonalnie z myślą o przyszłym rozwoju i zarabianiu, czy też blog jest dla Ciebie tylko miłą odskocznią od życia codziennego. To pozwoli Ci wybrać lepszą nazwę jak i przyszły kierunek bloga. Oczywiście Twoje podejście może się zmienić w czasie, ale od czego jest rebranding bloga o którym pisaliśmy wcześniej.

 

2. Zdecyduj o czym będziesz pisać

Ewelina Mierzwińska radzi, by skupić się nad 2-3 dziedzinach przy pisaniu tekstów. Dzięki temu czytelnicy zaczną kojarzyć Cię z konkretną tematyką. Odbiorcy będą wchodzili na bloga, by znaleźć dokładnie te treści, które Ty proponujesz. Dzięki temu staniesz się specjalistą w danej dziedzinie, a z biegiem czasu może to także umożliwić Ci łatwiejsze wystartowanie z własnym produktem bądź usługą.


EwelinaMierzwińska.pl

Jak twierdzi Ewelina Mierzwińska:

Gdybym miała zaczynać od nową moją blogową działalność, która przekształciła się obecnie w stronę EwelinaMierzwinska.pl zdecydowanie nie wybrałabym dla siebie tak dziwnej pierwszej nazwy jak VelBlog i skoncentrowałabym się na tworzeniu tekstów w góra 2-3 dziedzinach. Początki mojego blogowania przy tym podejściu, bo wcześniej tworzyłam przez kilka lat bloga recenzencko-felietonistycznego Szelest Stron, były w mojej dzisiejszej ocenie bardzo chaotyczne i sprawiły, że straciłam sporo czasu na tworzeniu tekstów, filmów i zdjęć, które obecnie nie wiążą się w żaden sposób z moją działalnością.

 

3. Zacznij jak profesjonalista

Doświadczeni blogerzy zwracają uwagę na podstawowy błąd każdego początkującego: brak planu. Większość z nich przekonuje by już od samego startu przyłożyć się do identyfikacji wizualnej, hostingu, a także tekstów, bo dzięki temu blog nie tylko szybciej przyciągnie, ale także i na dłużej zatrzyma czytelników.

Agnieszka autorka bloga LifeManagerka tak mówi o swoich największych błędach:

Moim największym błędem na początku blogowania było podejście do tego tematu na totalnym luzie i bez krzty profesjonalizmu. Nie przemyślałam wyboru platformy blogowej, wygląd mojego bloga był przypadkowy i chaotyczny, a posty niedopracowane. Teraz każdemu początkującemu blogerowi radzę, aby od razu podszedł do tematu profesjonalnie, czyli startował na własnej domenie i hostingu, przemyślał sobie dokładnie tematykę, kolory i sposób komunikacji. Dzięki temu uniknie później uciążliwych porządków, a jego blog od początku będzie lepiej przyciągał i zatrzymywał czytelników.

 


Lifemanagerka blog

 

4. Bądź cierpliwy i pisz systematycznie

Licz się z tym, że nie zdobędziesz od razu miliona czytelników. Nie rezygnuj, jeśli po miesiącu nie widzisz rezultatów, tylko uzbrój się w cierpliwość i twórz dalej. Jeśli wiesz o czym piszesz, dbasz o stronę wizualną bloga, jak i jesteś systematyczny w swoich działaniach to prędzej, czy później odniosą one skutek. Sprawdzaj statystyki i analizuj, które z poruszanych tematów w tekstach są najpopularniejsze. Idź tym tropem i pamiętaj, żeby pisać nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla czytelnika. 

 

5. Obserwuj innych

Warto obserwować tych większych, by podejrzeć w jaki sposób prowadzą oni swoje blogi i kanały Social Media. Ola Gościniak zaznacza, że to właśnie dzięki temu nie popełniła większych błędów na początku blogowania:

Nie przypominam sobie, abym popełniła jakieś większe błędy podczas blogowania. A to wszystko dzięki temu, że od samego początku starałam się podglądać od kuchni bardziej doświadczonych blogerów. W ten sposób wiedziałam jaką ścieżką kroczyć i jakie podejmować decyzję. Jednak na pewno popełniłam błąd znacznie wcześniej. Pomysł na bloga miałam w głowie przez kilka dobrych lat, ale ciągle odsuwałam go i nie zakładałam swojego kącika w sieci. Do tej pory uważam, że to był największy błąd. Blogowanie okazało się wspaniałym pomysłem na życie i teraz każdego dnia z przyjemnością idę do mojej blogowej pracy.

 


Olagosciniak.pl

 

6. Lekcje z blogowania

Nie ma jednej recepty by odnieść sukces w blogowaniu. Jednak są podstawy, które to ułatwiają. Liczy się pasja, systematyczność, oprawa wizualna bloga, kontakt z czytelnikami, ale także znajomość grupy docelowej, do której kierujemy teksty. Jeśli połączymy te wszystkie czynniki – będzie zdecydowanie łatwiej.

Jesteśmy ciekawi, jakie błędy Wy popełniliście na początku blogowania? A może macie poradę dla tych, którzy dopiero zaczynają?

 

 

Autorka: Martyna Chmielewska

 

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43