Znajdź nas!
Porady dla influencerów

Dlaczego warto wydać własną książkę i jak wygląda taki proces?

2022-09-22

Wydanie książki własnego autorstwa stanowi jeden z najważniejszych kroków na drodze rozwoju początkujących pisarzy. To właśnie „wyjście z szuflady” bywa początkiem najciekawszych karier, licznych spotkań autorskich, kolejnych inspirujących publikacji. Często pierwsza książka definiuje cały przebieg pisarskiej ścieżki. Najpopularniejsi autorzy w Polsce i zagranicą z nostalgią wspominają swoje debiuty. I choć na pytanie: jak wydać książkę, nie ma odpowiedzi: „łatwo i szybko”, są pewne kwestie, które warto wziąć pod uwagę, rozpoczynając ten niezwykle ważny proces na drodze artystycznego rozwoju.

Wydanie własnej książki – najważniejsze zalety

Niezależnie czy wydajesz swoją pierwszą, czy kolejną książkę, ukończony proces wydawniczy ma liczne zalety. Przede wszystkim możesz pokazać twórczość wszystkim zainteresowanym – w formie atrakcyjnej wizualnie, estetycznie przygotowanej książki. Posiadanie swojej powieści w domowej biblioteczce to nie tylko ogromna satysfakcja, ale również doskonała motywacja do tego, by pisać dalej!

Dzięki wydaniu książki zaczniesz być również postrzegany jako człowiek kultury – ktoś, kto ma coś ciekawego do powiedzenia, a co za tym idzie – częściej otrzymasz zaproszenia na różnego typu eventy, spotkania i konferencje. W wielu przypadkach, dobrze przemyślany i poprowadzony proces wydawniczy to także szansa na satysfakcjonujący zarobek. Pisanie książek może stać się sposobem na życie, wymaga to jednak odrobiny wysiłku.

Proces wydania książki – krok po kroku

Najważniejsza kwestia? Dobór odpowiedniego wydawnictwa, specjalizującego się w tej formie twórczości, którą chcesz pokazać szerszej publiczności. Ważne, by oficyna była profesjonalna i wzbudzała zaufanie już od pierwszego kontaktu. To właśnie z wydawnictwem przyjdzie Ci współpracować przez kolejne miesiące! Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór najlepszej opcji.

Jak wydać książkę? Wszystko zaczyna się od redakcji oraz korekty – profesjonalne wydawnictwa zaoferują Ci specjalistyczną pomoc w tym zakresie. Korekta książki powinna zostać wykonana przez osobę, zajmującą się sprawdzaniem oraz redagowaniem treści – tak, aby w tekst nie wkradły się błędy, niemożliwe do usunięcia na kolejnych etapach procesu wydawniczego.

Kolejnym krokiem na drodze do wydania swojej twórczości jest dobór zdjęć, ilustracji i grafik, a następnie skład oraz ogólne opracowanie graficzne publikacji, na czele z projektem okładki. Jeśli masz konkretny pomysł na to, jak powinna wyglądać okładka Twojej powieści, nie bój się zaproponować swojej wizji wydawnictwu. Profesjonalny grafik często może przygotować propozycję według Twoich wytycznych – tak, aby całość była spójna z treścią.

Następny etap to już przygotowanie do druku, którym zajmuje się wydawnictwo – ten czas możesz przeznaczyć na znajdowanie w kalendarzu dat spotkań autorskich oraz szukaniu sposobów na skuteczną promocję. To, co zrobisz po wydaniu książki w kontekście jej reklamy, będzie równie ważne, co przygotowanie interesującej treści.

Treść promocyjna novaeres.pl

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43