Znajdź nas!
Aktualności

Jak zacząć przygodę ze streamowaniem wideo? Którą platformę do streamowania wybrać na początek

2023-01-19

Logotypy różnych serwisów streamingowych
Streaming od dawna cieszy się dużą popularnością. W związku z tym wciąż przybywają nowe platformy streamingowe. Którą z nich wybrać?

  • Co to jest streamowanie?
  • Jakie są dostępne platformy streamingowe?
  • Jaką tematykę kanału wybrać?
  • Co jest potrzebne do streamowania?
  • Jakie są obecnie trendy w streamowaniu?
  • Jak korzystać z muzyki w streamingu?

Jak wspomniano, streamowanie staje się coraz popularniejsze. Nie może zatem dziwić, że swoją przygodę z tą formą przekazu rozpocząć pragnie coraz więcej osób. To nie tylko dobra rozrywka, ale również skuteczny sposób na zarabianie pieniędzy. Trzeba jednak zauważyć, że wraz z rosnącym zainteresowaniem streamingiem, na rynku pojawia się coraz więcej platform umożliwiających realizację takich transmisji. Warto zatem je poznać, aby móc wybrać dla siebie tę najlepszą. Od czego zatem zacząć swoją przygodę ze streamowaniem? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Warto dodatkowo zapoznać się z artykułem: Testuj i oglądaj. Czym jest i jak działa Periscope?

Co to jest streamowanie?

Zanim o tym, jak zacząć swoją przygodę ze streamowaniem, warto w kilku słowach wyjaśnić, czym ono tak właściwie jest. Ogólnie rzecz ujmując, streamowanie to przeprowadzanie transmisji wideo w internecie, która najczęściej jest realizowana na żywo. Dziś streaming jest bardzo popularny przede wszystkim wśród graczy, którzy organizują streamowanie gier. Innymi słowy, transmitują na swoim kanale streamingowym to, jak grają w wybraną grę na żywo. Streamer oraz widzowie mogą komentować na żywo to, co dzieje się podczas transmisji. Streamowanie gier to oczywiście jedynie przykład. Obecnie na platformach streamingowych dostępne są kanały o niemal każdej tematyce, zarówno rozrywkowej, jak i nieco bardziej poważnej. To też oznacza, że streamować może tak naprawdę każdy. Streaming jest dostępny dla każdej osoby, która chciałaby prowadzić własny kanał o wybranej przez siebie tematyce i dzielić się tym z innymi widzami. Jak wspomniano wcześniej, dziś dostępne są różne platformy i strony do streamowania live. Warto zatem nieco bliżej poznać te najważniejsze, aby móc wybrać dla siebie taką, która najlepiej spełniać będzie indywidualne oczekiwania i potrzeby.

Platformy oferujące streamowanie wideo

Wraz z rosnącą popularnością streamowania, w sieci pojawia się coraz więcej stron i platform, które umożliwiają realizację takich transmisji. Wśród nich wymienić trzeba te, które cieszą się obecnie największym zainteresowanie i największą liczbą użytkowników. Mowa tu o YouTube, Facebook, Twitch, TikTok, Twitter, a także Instagram. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Platforma do streamowania

Charakterystyka

YouTube

Nie da się ukryć, że YouTube to dziś największa platforma video na świecie. Ogromna liczba użytkowników tego serwisu daje dużą szansę trafienia ze swoim przekazem do szerokiej publiczności. Dużą zaletą YouTube Live jest również to, że transmisje są tu automatycznie zapisywanie i mogą być udostępniane jako video. Poza tym obsługa platformy jest bardzo prosta. Streamy realizować można zarówno za pomocą komputera, jak i telefonu. Dodatkowo dostępna jest w nim duża biblioteka muzyki i efektów dźwiękowych, dzięki którym można uatrakcyjnić swój stream, nie martwiąc się o ryzyko złamania praw autorskich.

Facebook

Streamowanie na Facebook również cieszy się dużą popularnością. Platforma umożliwia realizację transmisji za pomocą smartfona. Zrealizowany stream na żywo można następnie udostępnić jako video na swoim profilu. Wspomnieć jednak trzeba, że w tym przypadku popularność streamów w dużej mierze zależy od tego, jak duża grupa docelowa aktywnie korzysta z tej platformy.

Twitch

Obok YouTube, Twitch jest dziś zdecydowanie jedną z najpopularniejszych platform do streamowania. Platforma udostępnia wiele ciekawych rozwiązań wspierających monetyzację kanału. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla tych osób, które myślą o streamowaniu w celach zarobkowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się tu kanały związane z grami. Trzeba jednak zaznaczyć, że pojawia się na Twitchu także coraz więcej kanałów o innej, naprawdę różnej tematyce.

TikTok

Platforma TikTok z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Działanie serwisu polega na publikacji przez użytkowników krótkich materiałów video. Co jednak ważne, także stream na TikTok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Transmisje na żywo na tej platformie realizować można za pomocą telefonu. Aby jednak było to możliwe, profil musi mieć minimum 1000 obserwujących. Minusem streamowania na TikToku jest fakt, że transmisje nie są tu zapisywane.

Twitter

Twitter to kolejny bardzo popularny serwis społecznościowy. Nie każdy jednak wie, że streamowanie na Twitterze także jest możliwe. Transmisję na żywo przeprowadzić może każdy użytkownik serwisu. Możliwa jest także monetyzacja streamowania na Twitterze. Konieczne jest spełnienie określonych warunków regulaminu. Minusem jest tu jednak konieczność korzystania tylko z jednej dedykowanej aplikacji do transmisji live na Twitterze.

Instagram

Wymieniając różne platformy, na których możliwy jest streaming, nie można pominąć Instargama. Serwis umożliwia zapisywanie streamów i ich późniejsze publikowanie. Możliwe jest także zarabianie pieniędzy na streamowaniu na Instagramie poprzez aktywowanie reklam.

Którą z tych platform wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od własnych potrzeb i oczekiwań. Niezwykle ważnym kryterium wyboru konkretnej platformy jest tematyka kanału oraz grupa docelowa, do której chce się trafić. Przykładowo TikTok to serwis cieszący się popularnością zwłaszcza wśród młodych użytkowników. Twitch to z kolei dobre miejsce do streamowania gier. Jak zatem wspomniano, decyzję o wyborze platformy podjąć trzeba indywidualnie.

Jaką tematykę kanału wybrać i jak zaplanować występy live?

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Nie do końca dobrym rozwiązaniem jest streamowanie na tematy, które są popularne i robienie tego tylko ze względu na tę popularność. Najważniejsza jest tu własna pasja i zainteresowanie. Kanał na platformie streamingowej powinien dotyczyć tego, na czym się znamy i co lubimy. Tylko wówczas transmisje odbierane będą przez widzów jako autentyczne. Robienie czegoś na siłę, bez odpowiedniej wiedzy nie ma większego sensu. W ten sposób nie osiągnie się sukcesu. Jaką zatem tematykę kanału wybrać? Koniecznie taką, którą samemu się lubi i ma się o niej wiedzę. Autentyczność jest tu najważniejsza. Jeśli zaś chodzi o planowanie występów live, to pamiętać trzeba tu o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze, do każdej transmisji należy się przygotować. Realizacja streamu na zasadzie „jakoś to będzie”, na pewno nie przyciągnie stałych odbiorców. Po drugie, streamy realizowane powinny być systematycznie. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie odpowiedniego harmonogramu, w którym określi się stałe dni i godziny transmisji. Nie można przy tym zapomnieć o wcześniejszym informowaniu i przypominaniu swoim widzom o zbliżających się transmisjach.

Co jest potrzebne do streamingu na początku kariery?

Aby móc streamować, koniecznie należy posiadać sprzęt, na którym będzie to możliwe. Mowa tu oczywiście o komputerze lub smartfonie. Wszystko zależy od tego, z jakiego urządzenia preferuje się przeprowadzać transmisje. Wybór jest tu również nieco podyktowany wyborem platformy do streamowania. Komputer wyposażony powinien być przynajmniej w pamięć RAM 8 GB oraz dobrej jakości kartę graficzną. Poza tym streamowanie możliwe jest także na takich urządzeniach jak Xbox, PlayStation, Nvidia Shield, a także Amazon Fire TV. Poza samym sprzętem konieczny jest również dobrej jakości mikrofon oraz kamera. W przypadku telefonu oba urządzenia są już wbudowane. Choć nie jest to obowiązkowe, to warto również pomyśleć o takich urządzeniach i elementach dodatkowych jak:

  • oświetlenie – realizując transmisję live przed komputerem, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wszystko po to, aby być lepiej widocznym dla widzów. Dobrze sprawdzą się tu softboxy LED.
  • green screen – to znakomite rozwiązanie na to, aby zasłonić to, co znajduje się za naszymi plecami podczas streamingu.
  • karta przechwytująca gry – będzie potrzeba, jeśli planuje się streamowanie gier konsolowych na komputerze.

Na koniec pobrać trzeba jeszcze odpowiednią aplikację do streamowania. Takich aplikacji jest dziś dostępnych wiele. Wybór tej konkretnej uzależniony jest głównie od własnych potrzeb i oczekiwać, a także od tego, na jakiej platformie planuje się realizować transmisje.

Co warto streamować? Obecne trendy w streamingu live

Ogromną popularnością cieszą się streaming gier. Jest tak zwłaszcza w przypadku platformy Twitch. Poza gamingiem dużym zainteresowaniem cieszy się także kategoria streamów, jaką jest Just Chatting. Zaliczają się do niej kanały, na których twórcy rozmawiają z widzami na różne tematy, dzielą się swoimi przemyśleniami czy organizują różnego rodzaju zabawy lub quizy. Trendy mają oczywiście swoje znaczenie, jednak jak wspomniano wcześniej, nie mogą być one najważniejsze. Planując swój własny kanał streamingowy, skupić należy się przede wszystkim na własnej pasji.

Muzyka na streamie – czy to legalne?

Realizując transmisję na żywo na platformie streamingowej, pamiętać trzeba o prawach autorskich. Mowa tu choćby o prawach autorskich do muzyki. Oznacza to, że podczas transmisji nie można w tle puszczać dowolnego utworu czy piosenki. Korzystanie z muzyki, do której nie ma się prawa, jest nielegalne i może skutkować zamknięciem kanału. Na szczęście w sieci dostępnych jest wiele utworów muzycznych bez praw autorskich lub takich, których autorzy zezwalają na ich bezpłatne wykorzystywane. Także serwisy streamingowe często udostępniają swoim użytkownikom utwory muzyczne, które mogą być w sposób legalny wykorzystywany podczas streamowania.

 

FAQ

Co to jest streaming?

Streaming to transmisja na żywo w internecie, którą realizować można na wybranej platformie streamingowej.

Na jakich platformach może streamingować?

Wśród najważniejszych platform umożliwiających streamowanie wymienić można YouTube, Twitch, Facebook. TikTok, Twitter i Instagram.

Co jest potrzebne do streamowania?

Na początek wystarczy komputer z mikrofonem i kamerą lub smartfon.

Jaką tematykę kanału wybrać?

Najważniejsza jest autentyczność. Dlatego najlepiej jest kierować się swoimi zainteresowaniami i wiedzą.

Czy podczas streamowania można korzystać z dowolnej muzyki?

Nie. Nie można korzystać z utworów muzycznych objętych prawami autorskimi bez zgody ich twórców.

 

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43