Znajdź nas!
Porady dla influencerów

Potrzeby klienta - jak je badać?

2023-09-04

Współczesne podejście do sprzedaży zarówno produktów, jak i usług zakłada, że najważniejszym czynnikiem, decydującym o sukcesie jest zrozumienie kim są potencjalni klienci. Ich preferencje, odczucia i motywacje przekładają się na chęć współpracy. Dlatego też, przekonanie klienta do zakupu nie polega już tylko na prezentacji oferty. Przedstawienie zalet pierwszego z brzegu produktu bez wcześniejszego zrozumienia oczekiwań najczęściej kończy się fiaskiem. Punktem wyjścia powinno być zatem zbadanie potrzeb, ponieważ wpływa to na dalsze kroki.

Na czym polega analiza potrzeb klienta?

Analiza potrzeb klienta to proces zbierania, porównywania i zrozumienia oczekiwań konsumentów w celu dostosowania produktów, usług lub rozwiązań do ich potrzeb. Jest ona kluczowym narzędziem zarówno dla firm, jak i organizacji, które pragną zwiększyć swoją konkurencyjność i zbudować bazę stałych odbiorców.

Badania potrzeb klienta są przydatne przede wszystkim dla przedsiębiorstw, które chcą rozwijać swoje produkty lub usługi w sposób bardziej celowy i skuteczny. Poprzez dokładne zrozumienie, czego klienci oczekują, firmy mogą dostosować swoją ofertę, co zwiększa szanse na zadowolenie klientów i osiągnięcie sukcesu na rynku.

Dobrze przeprowadzona analiza potrzeb jest równie istotna dla firmy, jak i dla jej kontrahentów. Pozwala ono na lepsze dopasowanie oferty i satysfakcjonującą obie strony współpracę. Klienci chcą, aby firmy rozumiały ich potrzeby, co z kolei może przyczynić się do budowania trwałych relacji.

Jak można badać potrzeby klientów?

Różnego typu komunikacja to podstawowy i najczęściej najlepszy sposób na to, aby poznać potrzeby klienta. Bezpośrednie rozmowy, ankiety, pytania o opinie oraz interakcja na firmowych profilach w mediach społecznościowych dostarczają cennych danych na temat oczekiwań. Jest to okazja do zadawania pytań i słuchania uwag oraz obserwowania reakcji klientów na różne elementy oferty firmy.

Firmy budujące swoją strategię marketingową często decydują się też na badania rynkowe. Pozwalają one zrozumieć ogólną sytuację w branży, identyfikować konkurencję i monitorować trendy, które mogą wpływać na oczekiwania osób zainteresowanych współpracą. Segmentacja klientów, czyli podział na grupy na podstawie różnych kryteriów, pomaga w lepszym zrozumieniu różnych potrzeb i preferencji.

Bezpośrednie wywiady z klientami to nieocenione źródło informacji. Dzięki nim można dowiedzieć się, jakie są oczekiwania oraz minitorować pojawiające się błędy. W badaniu potrzeb klientów niezbędne są pytania. Otwarte to te, które wymagają dokładniejszej, rozbudowanej odpowiedzi. Z kolei zamknięte mają charakter ankietowy. Dobrym pomysłem, aby uzyskać takie dane, jest zastosowanie kampanii mailingowej. W specjalnie przygotowanych wiadomościach można umieścić formatkę z dowolnym pytaniem, na które będą odpowiadać adresaci.

Czym jest persona i jak ją zbudować?

Persona, w kontekście marketingu i analizy potrzeb klienta, jest to fikcyjny profil reprezentujący typowego klienta lub grupę klientów. To narzędzie jest niezwykle przydatne dla firm, organizacji i jednoosobowych działalności, ponieważ pomaga w lepszym zrozumieniu i dostosowaniu działań do potrzeb i preferencji swojej docelowej grupy odbiorców.

Aby zbudować personę, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie grupy docelowej. Może to być grupa oparta na kryteriach demograficznych, takich jak wiek, płeć, lokalizacja, ale również na psychograficznych, takich jak style życia, wartości czy zainteresowania. Im dokładniej określimy tę grupę, tym lepiej będziemy w stanie dostosować nasze działania. W ramach ćwiczenia badanie na potrzeb klienta można spróbować opracować taki modelowy profil.

Poznanie klientów oraz ich oczekiwań jest niezwykle ważnym elementem budowania strategii całej marki. Ten krok warto wykonać zarówno w przypadku dużych firm, oferujących wiele produktów, jak i mniejszych usługodawców. W obu przypadkach pozwala on na zbudowanie oferty i dotarcie z nią do osób, które mogą być nią zainteresowane.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43