Znajdź nas!
Aktualności

Jak streamować na Twitchu - doradzamy, jak zacząć

2022-12-02

Mężczyzna w ciemnym pomieszczeniu gra w grę wideo
Streamowanie na Twitchu cieszy się ogromną popularnością. To świetna rozrywka, ale także sposób na zarabianie pieniędzy. Jak zacząć na Twitchu?

 • Kto może streamować na Twitchu?
 • Jak wygląda stream na Twitch?
 • Czego potrzeba do streamowania na Twitchu?
 • Co warto streamować na Twitchu?
 • Czy na Twitchu można streamować za darmo?

Jak wspomniano, streamowanie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a jedną z najczęściej wykorzystywanych do tego celu platform jest Twitch. Swoją przygodę, ze streamingiem rozpocząć pragnie coraz więcej osób, co wcale nie dziwi. Jest to bowiem nie tylko świetna rozrywka, ale również skuteczny sposób na zarabianie niemałych pieniędzy. Poznaj najłatwiejszy sposób na streamowanie na Twitch. Zobacz także artykuł: Twitch i YouTube wkrótce z nowymi funkcjami.

Kto może streamować na Twitchu?

Swoje transmisje na platformie Twitch prowadzić może tak naprawdę każdy. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Chcąc jednak rozpocząć swoją przygodę ze streamingiem na tej popularnej platformie, pamiętać trzeba o dwóch niezwykle istotnych kwestiach. Po pierwsze, zadbać trzeba o odpowiedni sprzęt. Teoretycznie, aby prowadzić transmisje na Twitchu, wystarczy komputer oraz słuchawki z mikrofonem. Jeśli jednak chce się realizować streaming naprawdę profesjonalnie, to konieczne jest zaopatrzenie się w dodatkowy i dobrej jakości sprzęt. O tym, jaki sprzęt jest potrzebny do profesjonalnego streamingu, nieco później.

Po drugie, bardzo ważny jest również pomysł na streamowanie. Jak bowiem wspomniano, streaming na Twitchu jest dziś bardzo popularny. Bez odpowiedniego przygotowania i pomysłu trudno będzie się przebić. Dlatego w pierwszej kolejności zadbać powinno się o jasne określenie tematyki swoich transmisji. Ten powinien być kreatywny i ciekawy. Następnie zadbać należy o ich systematyczne przeprowadzanie. Brak bowiem regularności w streamowaniu to najczęściej brak stałych widzów.

Jak wygląda stream na Twitch?

Swoją przygodę ze streamowaniem na platformie Twitch rozpocząć należy od założenia konta. Sama rejestracja jest bardzo prosta i polega na wypełnieniu formularza rejestracyjnego i jego przesłania. Następnie włączyć trzeba uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Jest to konieczne do tego, aby móc realizować transmisje na żywo.

Kolejny krok to pobranie oprogramowania do streamowania. Programy do streamowania na Twitchu są dziś szeroko dostępne i są one różne. Wśród nich wymienić można takie programy jak OBS Studio, Streamlabs OBS, Twitch Studio, a także XSplit oraz vMix. Niektóre z tych programów dostępne są bezpłatnie, a niektóre oferują jedynie część funkcji za darmo. Możliwość korzystania ze wszystkich możliwości programu jest płatne. To, jakie oprogramowanie wybrać, uzależnione jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Dlatego warto wcześniej zapoznać się bliżej z możliwości każdego z nich. Samo oprogramowanie to oczywiście nie wszystko. Pamiętać trzeba również o odpowiednim sprzęcie. O tym jednak więcej informacji w dalszej części artykułu. Dysponując już oprogramowaniem i sprzętem, można rozpocząć streamowanie.

Warto tu jednak pamiętać o kilku zasadach. Sukces w streamingu osiągnąć można wyłącznie poprzez budowanie silnych społeczności. Istotny jest tu zatem wzajemny szacunek. Co to oznacza? Po pierwsze, nie powinno się nikogo zmuszać do kontaktu. Relacje budowane powinny być w sposób naturalny. Po drugie, tworzyć należy oryginalne treści. Wszelkie kopiowane innych streamerów nie jest mile widziane. Można się oczywiście inspirować innymi twórcami, ale kradzież ich treści jest jak najbardziej zabroniona. To szybka droga do tego, aby przygoda ze streamingiem na Twitchu zakończyła się porażką. Dodać jeszcze tu warto, aby pamiętać o promocji swojego kanału. Do tego wykorzystać można choćby social media.

Czego potrzeba do streamowania na Twitch?

Jak wspomniano, jeśli chce się streamować na platformie Twitch w sposób naprawdę profesjonalny, to konieczne jest skompletowanie odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim do streamowania potrzeby jest komputer lub inne urządzenie obsługujące platformę Twitch. Mowa tu choćby o:

 • Xbox 360,
 • Xbox One,
 • PlayStation 4,
 • Nvidia Shield,
 • Amazon Fire TV,
 • a także o urządzeniach z systemem operacyjnym Android oraz iOS.

Ważne jest, aby wykorzystywany sprzęt wyposażony był w odpowiednią ilość pamięci RAM (najlepiej przynajmniej 8 GB) oraz w dobrej jakości kartę graficzną. Poza samym komputerem lub innym urządzeniem konieczne będą także elementy dodatkowe.

Urządzenie

Zastosowanie

Mikrofon

W pierwszej kolejności wskazać trzeba tu na mikrofon. Bez niego trudno jest sobie w ogóle wyobrazić streamowanie. Dobrze sprawdzi się tu mikrofon zintegrowany z gamingowym headsetem. Jeśli jednak chce się zadbać o najlepszą jakość dźwięku, to postawić można na dobrej jakości oddzielny mikrofon.

Kamera

Poza mikrofonem warto wyposażyć się także w kamerę. Bez niej streamowanie jest oczywiście możliwe, ale nie da się ukryć, że widzowie zdecydowanie bardziej cenią sobie te kanały, na których widzą ich twórców.

Oświetlenie

Planując swój pierwszy stream, nie można także zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Mowa tu o oświetleniu swojego biura. Wszystko po to, aby być lepiej widocznym. Dlatego warto zdecydować się na zakup softboxów LED.

Green screen

Dobrym rozwiązaniem może być również tzw. green screen. To idealny sposób na to, aby zasłonić to, co widzowie mogą zobaczyć za Twoimi plecami.

Karta przechwytująca gry

Wspomnieć można jeszcze o karcie przechwytującej gry. Jest ona konieczna do streamowania gry konsolowej za pomocą komputera.

Co warto streamować na Twitch?

Streaming na Twich przede wszystkim kojarzony jest grami. Takie kanały cieszą się zarówno dużą popularnością, jak i przynoszą niemałe zyski. Jakie jednak gry warto streamować? Warto tu postawić na grę z korzystnym stosunkiem liczby widzów do liczby kanałów. Jeśli postawić się na grę, która streamowana jest na wielu kanałach, to niestety, ale wówczas może być bardzo trudno się przebić. Innymi słowy, kanał zniknie w tłumie wielu innych. Pamiętać jednak trzeba o tym, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Wybór gry, która streamowana jest na bardzo małej liczbie kanałów, również może nie być najlepszym pomysłem. Może to bowiem po prostu oznaczać, że dana gra nie cieszy się zainteresowaniem widzów. Wówczas kanał również nie osiągnie sukcesu. Choć nie jest to łatwe, to najlepiej jest znaleźć „złoty środek”.

Oczywiście streamowanie na Twitchu nie musi dotyczyć wyłącznie gier. Tak naprawdę nie ma tu żadnych ograniczeń i tematyka kanału może być dowolna. Równie dobrze na prowadzonym przez siebie na kanale może ze swoimi widzami po prostu rozmawiać na różne ciekawe tematy. Jeśli ktoś zatem interesuje się jakimś temat, to wystarczy, że będzie o nim opowiadał na swoim kanale i w ten sposób znajdował inne osoby, które również są daną tematyką zainteresowane. W ten sposób tworzyć będzie się społeczność wokół kanału na platformie Twitch.

Czy na Twitch można streamować za darmo?

Na tak postawione pytanie można szybko odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Jak najbardziej tak. Możliwość streamowania na platformie Twitch dostępna jest zupełnie bezpłatnie i dostępna jest dla każdego. Nie można jednak zapomnieć o wspomnianym wcześniej oprogramowaniu i sprzęcie. Jeśli chce się realizować streaming w sposób naprawdę profesjonalny, to może to oznaczać konieczność zainwestowania mniejszych lub większych środków. To już jednak zależy wyłącznie od własnych potrzeb, możliwości i oczekiwań. Samo jednak streamowanie na Twitchu jest całkowicie bezpłatne.

 

FAQ

Kto może prowadzić kanał na platformie Twitch?

Platforma Twitch dostępna jest dla każdego. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Swoją przygodę ze streamingiem może rozpocząć każda zainteresowana osoba.

Na jakich urządzeniach działa Twitch?

Streaming na platformie Twitch możliwy jest na komputerze lub na aplikacji mobilnej wspieranej przez Android, iOS, Xbox, PlayStation, Nvidia Shield oraz Amazon Fire TV.

Czy streaming na Twitch można prowadzić za darmo?

Tak, prowadzenie kanału na platformie Twitch jest bezpłatne.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43