Spis treści:
- Jakie urządzenia nadają się do streamowania?
- Jak streamować z różnych urządzeń?
- Jaki jest najlepszy program do live streamów?
Zobacz też: YOUTUBE WPROWADZI SUPER CHAT. CO TO TAKIEGO?
Streamowanie różnorodnych wydarzeń i gier jest coraz bardziej popularne, a wysokiej oglądalności dodatkowo sprzyja zimowa aura. Nic dziwnego, że wiele osób chce spróbować swoich sił i rozpocząć przygodę z transmitowaniem na żywo. Jak się przygotować do tego przedsięwzięcia? Należy zadbać o odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie. Poniżej wyjawiamy tajniki streamowania!
Na jakich urządzeniach można prowadzić streamy?
Rozpoczęcie przygody ze streamowaniem wymaga odpowiedniego sprzętu. Jeżeli chcesz zachować jakość nie wystarczy jednak jakiekolwiek urządzenie. Współcześnie streamowanie gier i live jest już bardzo rozwinięte i jeżeli chcesz się wyróżnić, potrzebujesz dobrego nośnika, pozwalającego na uzyskanie naprawdę porządnego dźwięku i obrazu. Na czym można streamować w 2022 i 2023 roku? Na wszystkie pytania odpowiada poniższa tabela.
Urządzenie |
Zalety |
Wady |
Chromecast |
Niska cena. Szybka dostępność tytułów. |
System dopiero raczkuje i nie oferuje zbyt wiele aplikacji do gier. Konieczność posiadania naprawdę szybkiego łącza. |
Telefon |
Możliwość streamowania z dowolnego miejsca na Ziemi. Brak konieczności skomplikowanej konfiguracji. |
Słabsza jakość streamingu. Możliwość zrywania połączenia przez słaby internet. |
Xbox series X |
Stabilne połączenie. Dobra jakość obrazu i dźwięku. |
Mało opcji dodatkowych. |
Nintendo Switch |
Można streamować z dowolnego miejsca na Ziemi. |
Mało opcji dodatkowych. Brak dedykowanych aplikacji do streamingu. |
PlayStation 5 |
Możliwość dodawania alertów, komentarzy i wielu innych przydatnych funkcji. |
Ograniczona liczba gier. |
Komputer |
Duży wybór oprogramowania. Wielofunkcyjność. Możliwość dowolnego sterowania jakością. |
Brak. |
Program do live stream – pomagamy wybrać najlepszy
Wiesz już, na jakich urządzeniach możesz streamować, jednak nie możesz ich po prostu uruchomić i rozpocząć nadawania. Najpierw musisz wybrać odpowiednie oprogramowanie do przysyłania strumieniowego. Czy wiesz, jakie programy są najlepsze w 2022 i na początku 2023 roku? Polecamy najlepsze oprogramowanie do streamowania!
Jak streamować z telefonu?
Prowadząc transmisje z telefonu warto zainwestować w zewnętrzny mikrofon, który wyeliminuje wszelkie szumy i zapewni wyraźny dźwięk. W ostateczności można również używać wbudowanego, jednak w takim przypadku należy trzymać telefon blisko twarzy, co ogranicza możliwości kadrowania. Bardzo ważna jest również duża moc baterii oraz stabilne łącze internetowe. Kiedy uporasz się już z tymi zadaniami czas przejść do wyboru oprogramowania.
Streamlabs OBS
Streamlabs umożliwia streamowanie na Twitchu i Youtube. Oprogramowanie jest przeznaczone do urządzeń z systemem android i powstało na bazie silnika sławnego OBS. Jest to program OpenSource, który powstał w wyniku obserwacji doświadczeń użytkowników w ciągu wielu lat. Streamlabs wyróżnia się mnogością nakładek, alertów i innych funkcjonalności, co pozwala na znaczną customizację streama. Twórcy nie pobierają opłat od napiwków i zapewniają naprawdę wiele darmowych nakładek.
Omlet Arcade
Omlet Arcade umożliwia na Facebooka, YouTube, czy też Twitcha. Ta aplikacja do streamowania gier pozwala na integrowanie się z przyjaciółmi i udostępniania rozgrywki. Dzięki niej można przesyłać obraz wysokiej jakości bez praktycznie żadnego limitu. Oprogramowanie pozwala na streamowanie w grupie, a jego zaletą są częste aktualizacje i wprowadzanie nowych funkcjonalności.
Mobcrush
Mockbrush pozwala transmitować bezpośrednio na Facebook, YouTube, Twitch i Twitter lub bezpośrednio do społeczności. Całość działa analogicznie do Twicha, jednak na platformie znajdują się wyłącznie streamingi z urządzeń mobilnych.
Jak streamować z Xboxa
Popularne aplikacje do streamowania gier niestety nie współpracują z Xboxem. Jak zatem nadawać z tego urządzenia?
Aplikacja Twitcha
Aplikacja Twitcha wymaga rejestracji na platformie i oferuje transmitowanie wyłącznie rozgrywki, co oznacza, że widzowie nie będą nic widzieli jeżeli na przykład zapauzujesz grę. Urozmaicenie streama można uzyskać, stosując Streamlabs Studio lub Lightstream.
Lightstream
Lightstream pozwala na streamowanie do różne platformy. Aplikacja zapewnia wiele alertów i nakładek, a także możliwość zdalnego sterowania. Ta ostatnia funkcja jest udostępniana za drobną opłatą.
Jak streamować z konsoli Nintendo Switch
Niestety konsola Nintentdo Switch nie pozwala na instalację zewnętrznego oprogramowania, nie ma w niej też wbudowanej opcji streamowania. Z tego powodu najlepszym sposobem na to jest granie na telewizorze I sprzętowe przechwytywanie obrazu z niego na komputer, skąd już bez problemu można prowadzić streamy.
Jak streamować z PlayStation
Z PlayStation można streamować gry oraz esport za pomocą aplikacji Twitcha. Rozwiązanie to ma jednak sporo wad i ogranicza nas do jednej platformy. Jaka jest alternatywa? Tak naprawdę z konsol najlepiej streamować za pomocą karty przechwytywania, która pozwala na przekierowanie obrazu i dźwięku na komputer. Dzięki temu sterowanie transmisją odbywa się poprzez PC.
Jak streamować z komputera
Streamowanie z komputera jest najbardziej powszechne, a co za tym idzie najbardziej rozwinięte. Jakie programy na PC są najlepsze?
OBS
Każdy streamer doskonale zna program OBS. To darmowe rozwiązanie jest przez wiele osób uznawane za jedno z najlepszych, bądź najlepsze. Oprogramowanie działa na każdym urządzeniu z systemem Windows, Linux oraz macOS. OBS obsługuje wiele scen, umożliwia instalowanie dodatkowych wtyczek, wyświetlanie komunikatów oraz wiele więcej.
LightStream
LightStream to ciekawa alternatywa dla OBS, za którą również nie zapłacimy ani złotówki. Narzedzie umożliwia dodawanie obrazów, nakładek oraz przełączanie między scenami. Lightstream można też łączyć się z StreamLabs, czy też StreamJar. Największą zaletą rozwiązania jest dostępność na każdym urządzeniu posiadającym obsługiwaną przeglądarkę.
Gamecaster
Gamecaster to poprawnie działający program do streamowania. Pozwala na moderacje czatu, pokazywanie statystyk oraz zapisywanie rozgrywki. Jest w pełni darmowy, a użytkownicy chwalą sobie jego stabilne działanie.
XSplit Broadcaster
XSplit Broadcaster umożliwia transmisje na żywo dla urządzeń z systemem Windows. Umożliwia nagrywanie w 4K 60 fps. Można go używać do transmitowania na popularnych platformach, to znaczy YouTubie, Facebooku, czy też Twitchu. Dzięki aplikacji obraz można modyfikować, a także dodawać napisy, czy statystyki.
Wirecast
Wirecast zapewnia płatne wersje programów do transmisji na żywo, to znaczy Wirecast Studio i Wirecast Pro. Aplikacja skierowana jest do profesjonalistów, którzy chcą maksymalnie wykorzystać możliwości transmisji. Program umożliwia przesyłanie z nieograniczonej liczby urządzeń oraz przechwytywanie obrazu z innych źródeł. Zawiera wiele wbudowanych szablonów obrazków i ramek. Oprogramowanie zapewnia najwyższą jakość oraz mnóstwo dodatkowych funkcji, takie jak zdalne sterowanie. Można go używać do streamowania na popularnych platformach, to znaczy Facebooku, Twitterze, YouTubie, czy Vimeo.
Inne oprogramowanie, które będzie pomocne w streamowaniu live i gier
Program do streamowania to dla niektórych za mało i poszukują innych rozwiązań. Bez tych programów trudno się obyć:
- Virtual Audio Cable: umożliwiający przesył danych między aplikacjami,
- REAPER: umożliwia edycje danych z wielu źródeł,
- Auto-Duck in Real Time: ścisza podkład muzyczny podczas mówienia,
- NVIDIA Shadowplay: zapisuje grę, tworzy GIF-y.
FAQ
Jaki jest najbardziej znany program do streamingowania?
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów do streamowania jest OBS. Umożliwia on dodawanie wielu nakładek oraz napisów. Aplikacja jest w pełni darmowa.
Jakie dodatkowe programy warto mieć podczas transmisji?
Podczas streamowania warto zainwestować w programy pozwalające przetwarzać dane z wielu kanałów, a także nagrywające najważniejsze momenty rozgrywki. Nie zaszkodzi też pobrać aplikacji wyciszającej muzykę podczas rozmów.