Znajdź nas!
Aktualności

Pato influencerzy. Co to znaczy i dlaczego warto o nich wiedzieć?

2023-01-17

Rozzłoszczony mężczyzna w słuchawkach krzyczy do ekranu komputera
Czy patostreamerzy mają zły wpływ na społeczeństwo? Kim jest patoinfluencer? Poznaj mroczną stronę internetu i chroń się przed tym zjawiskiem.

Z artykułu dowiesz się:

 • Kim są patoinfluencerzy?
 • Na czym polega zjawisko patostreamingu?
 • Dlaczego patostreamerzy są niebezpieczni?
 • Jak platformy walczą ze zjawiskiem patostreamingu?
 • Jakie są kary za bycie patoinfluencerem?

Zobacz też inne porady w kategorii: Promocja i brand

O patostreamingu mówi się już od kilku lat. Zjawisko jest coraz powszechniejsze, a badania pokazują, że niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia. Jak patostreamerzy i patoinfluencerzy wpływają na społeczeństwo i młodzież? Kim są ci tajemniczy twórcy internetowi? Dowiedź się, jak chronić swoją rodzinę przed szkodliwym wpływem social mediów.

Patoinfluencer – definicja. Kto to taki? Na czym polega to zjawisko?

Mówiąc o patoinfluencerach nie sposób pominąć tematyki samego streamowania, które jest prekursorem patostreamów. Dla większości internautów definicja tego pojęcia jest oczywista, jednak są jeszcze osoby, które się z nią nie spotkały. Dla nich zamieszczamy krótki słowniczek pojęć.

Streamowanie — to transmitowanie treści (np. przebiegu rozgrywki z gier, swojego życia) w czasie rzeczywistym (na żywo) za pomocą platform, takich jak YouTube, Twitch, Onlive, czy Gaikai.

Patoinfluencer — osoba, która jest znana z zamieszczania w sieci materiałów, na których prezentuje zachowania sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami. Taka osoba często nadużywa alkoholu, narkotyków, a także prezentuje nagość i używa wulgaryzmów.

Patoyoutuber — osoba, która na platformie YouTube zamieszcza treści niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami społecznymi.

Początki patostreamingu

Nie do końca wiadomo, kiedy powstało zjawisko patostreamingu. W Polsce (a być może i na świecie) rozpoczęło się najprawdopodobniej od streamów Daniela Magicala, który początkowo transmitował przebieg rozgrywki z różnorodnych gier. Niestety z biegiem czasu streamer zorientował się, że im bardziej jest wulgarny, tym więcej ma widzów. Wiązało się to oczywiście z większymi zarobkami, które spływały do niego w postaci donejtów.

Wiele osób wskazuje też, że patostreaming mógł rozpocząć się od Węgra Molnára Krisztiána (Bebaszósa). Twórca od początku swojej działalności nagrywał filmy, w których nadużywał alkoholu i pokazywał wulgarne i agresywne zachowania. Możliwe, że to na nim wzorowali się polscy twórcy patokontentu.

Rodzaje patostreamów

Źródło: Bek, Dominika & Popiołek, Malwina. (2019). Patostreaming – charakterystyka i prawne konteksty zjawiska. Zarządzanie Mediami. 247-262. 10.4467/23540214ZM.19.016.11342.

Rodzaj streama

Zagrożenia wynikające z oglądania treści

Alko-streaming

Nadużywanie alkoholu

Violence-streaming

Stosowanie przemocy, krzywdzenie słabszych, obelgi, wyzwiska.

Sex-streaming

Nagość, obnażanie się, prezentowanie czynności seksualnych, wykorzystywanie, zachęcanie innych do aktów seksualnych.

Daily-patostreaming

Codzienne transmitowanie życia danej osoby. Ukazywanie jego niedoskonałości.

Dlaczego patostreamerzy są niebezpieczni?

 1. to osoby o naprawdę dużych zasięgach i sporej sile przebicia. Zgodnie z raportem Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” aż 84% procent badanych dzieci w wieku 13-15 lat miało kontakt z patologicznymi treściami w internecie. Zatrważające jest również to, że 43% nastolatków ogląda treści tego typu regularnie. Wyniki te częściowo potwierdza raport „Rodzice Nastolatków 3.0”, który pokazuje, że treści patologiczne regularnie ogląda 23% ankietowanych nastolatków.

Czy wysoka oglądalność, którą cieszą się patostreamerzy, powinna martwić? Zdecydowanie tak! Wielu rodziców bagatelizuje problem lub nieprawidłowo ocenia zachowanie swoich pociech. Alarmujące są wyniki raportu „Rodzice Nastolatków 3.0”, z którego wynika, że 91,8% rodziców błędnie zakłada godziny, w których ich dzieci korzystają z sieci, a tylko 21% monitoruje, na jakie strony wchodzą.

Pozostawione samym sobie dzieci i nastolatkowie napotykają w sieci kontent, który zaburza ich postrzeganie rzeczywistości. Widownia patostreamerów jest narażona na:

 • demoralizację,
 • powtarzanie zachowań zauważonych na streamach i filmach,
 • nabycie przeświadczenia, że nadużywanie substancji psychoaktywnych jest zabawne i można na tym zarobić,
 • zaczepki ze strony patostreamerów (np. namowy do rozebrania się przed kamerą, do czego nastolatki skłaniał Gural),
 • hejt,
 • wyzwiska,
 • publiczne poniżenie przez patostreamera,
 • ukształtowanie się nieprawidłowych postaw wobec słabszych.

Jak YouTube i inne platformy radzą sobie z patostreamami?

Platforma YouTube dość regularnie zamieszcza wytyczne dla twórców. Ich przestrzeganie pozwala monetyzować filmy oraz chroni przed zawieszeniem konta. Na stronach internetowych można znaleźć wiele porad dla influencerów, jak zapewnić sobie czerpanie zysków z publikacji.

YouTube zakazuje m.in.:

 • pokazywania części intymnych ciała (w ubraniu lub bez) w celu wywołania pobudzenia seksualnego,
 • prezentowania zachowań seksualnych,
 • spożywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych,
 • nadmiernego używania wulgaryzmów,
 • przemocy.

Wiele z tych zachowań może skutkować ostrzeżeniem od platformy. Trzy takie ostrzeżenia w ciągu 90 dni, powinny skutkować zamknięciem kanału. Niestety, te bezwzględne reguły godzą głównie w uczciwych twórców, którzy są coraz surowiej weryfikowani pod kątem nieprzyzwoitych treści. Patostreamerzy zwykle długo wymykają się jurysdykcji, a po zamknięciu kanału przenoszą się na inne platformy, które mają równie ograniczone metody walki ze zjawiskiem.

Co grozi za patostreaming? Przykłady z życia wzięte

Zachowania agresywne, publiczne spożywanie alkoholu, czy znęcanie się nad słabszymi to czyny, za które polskie prawo przewiduje kary. Zasady opisane w kodeksie karnym dotyczą również patostreamerów, jednak w ich przypadku prawo często działa z opóźnieniem. Niestety, w przypadkach wielu patostreamów nie można również mówić o bezpośrednim łamaniu prawa, co utrudnia ukaranie streamera.

Daniel Magical

Daniel Magical w czasie swojej kariery robił wiele „dymów”. Bił swoją matkę, pił ogromne ilości alkoholu, niszczył meble, wszczynał awantury i bójki, wywoływał duchy, a jego pomysły były wręcz nieograniczone, często podżegane przez widzów. Do więzienia trafił jednak nie za wymienione zachowania, a za publiczną pochwałę zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zgodnie z wyrokiem sądu otrzymał również zakaz streamowania. Niestety, patostreamer raczej nic nie zrobił sobie z wyroku i po wyjściu z więzienia zamierza nadal uprawiać swoją internetową działalność.

Gural

Kanał Gurala był kilkukrotnie banowany. Streamer był też kilkukrotnie karany. Pierwszy raz w 2019 roku, kiedy udostępniał wizerunek małoletniej. Dostał wtedy 3 lata w zawieszeniu. W 2022 roku skazano go za znęcanie się nad zwierzętami. Jeszcze inna sprawa jest w toku, jednak nie zanosi się, aby mężczyzna miał zrezygnować ze swojej szkodliwej działalności.

Ela Gawin

Ela Gawin jest streamerką, której zachowania są niepokojące i w powszechnej opinii nie przystoją damie w jej wieku. Kobieta podczas transmisji pokazuje fragmenty swojego ciała, spożywa alkohol, przeklina i wygłasza kontrowersyjne tezy. Sytuacja trwa od lat i twórczyni niestety nie poniosła zbyt wielu konsekwencji swojej działalności. Dopiero w listopadzie 2022 roku w jej kwestii zaczęło się coś dziać. Youtuberce odebrano córkę, a ona sama była już dwukrotnie aresztowana. Czy wymiar sprawiedliwości odniesie się do innych zachowań Pani Eli? Czas pokaże.

FAQ

Kim jest patoinfluencer?

Patoinfluencer to osoba, która zamieszcza w internecie filmy oraz streamuje na żywo. Treści takich publikacji opierają się zwykle o tanią kontrowersję, która często polega na nadmiernym spożywaniu alkoholu, wulgaryzmach, czy nagości.

Co grozi za bycie patostreamerem?

Pierwszą konsekwencją umieszczania w internecie kontrowersyjnych treści może być zawieszenie kanału na danej platformie. Inne potencjalne kary dla patostreamerów obejmują mandaty, ograniczenie i pozbawienie wolności oraz prace społeczne. Niestety, często twórcy patologicznych treści nie zostają ukarani lub są karani z dużym opóźnieniem, przez co czują się bezkarni.

Kim był pierwszy patostreamer w Polsce?

Pierwszym patostreamerem był najprawdopodobniej Daniel Magical. Rozpoczął on karierę od Twitcha, gdzie początkowo transmitował przebieg rozgrywki różnych gier. Niestety, po jakimś czasie zorientował się, że dzięki wulgarnym zachowaniom zyskuje naprawdę potężne grono widzów.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43