Znajdź nas!
Aktualności

Youtuberzy LGBT - kim są i dlaczego warto ich oglądać?

2017-03-15

Youtuberzy LGBT
Inspirują, wzbudzają sensację i wywołują fale hejtu. Oto polscy youtuberzy LGBT, których warto znać.

 

 

 

Ci youtuberzy z hukiem wyszli z szafy. Prowadzą vlogi, opowiadają o swojej miłości i konfrontują się z hejterami. Choć krytyki nie brakuje, to kanały te rosną w siłę i zyskują grupę stałych odbiorców. Co obejrzymy na kanałach youtuberów LGBT?

 

Jakub i Dawid

O nich zrobiło się naprawdę głośno już w połowie 2016 roku, kiedy to ich amatorskie nagranie zmontowane pod piosenkę ,,Some Other Summer” zostało zauważone przez zespół Roxette i opublikowane na Facebooku. O Jakubie i Dawidzie rozpisywało się wtedy wiele portali, a para szybko znalazła się w centrum zainteresowania. Nie było to łatwe, bo o ile zza granicy posypały się gratulacje i przychylne komentarze dla pary, to w rodzimym kraju nastał czas hejtu. Jakubowi i Dawidowi nie tylko towarzyszyły liczne wyzwiska, ale i groźby.

Jakub i Dawid są już parą od ponad siedmiu lat. Nie ukrywają, że bycie gejami w Polsce nie jest dla nich łatwe. Począwszy od braku możliwości sformalizowania związku, a skończywszy na agresji, z jaką spotykają się na ulicach. W wywiadzie dla Newsweeka, Jakub wspomina: ,,Najbardziej boli mnie to, że kiedy chcę przytulić Dawida, muszę się najpierw odwrócić i sprawdzić, czy za chwilę nie dostanę za to po ryju”.

Mimo dużej fali krytyki głośny klip do piosenki Roxette ciągle możemy obejrzeć na kanale Jakuba i Dawida. Youtuberzy uznali, że nie warto go kasować, bo może właśnie to nagranie pokaże, że są taką samą parą, jak każda inna?

Obecnie na kanale Jakuba i Dawida możemy obejrzeć kilka nagrań, w których opowiadają o sobie i swoim związku. Jak widać, zeszłoroczne bycie na świeczniku jeszcze bardziej ich zbliżyło do siebie – na tyle, że niedawno wzięli ślub w Portugalii.

 

KaDo

Karol i Dominik to pierwsza para gejów youtuberów w Polsce. Ich kanał ma obecnie ponad 5 tysięcy subskrypcji, przy czym wiele filmików cieszy się odsłonami na poziomie kilkunastu tysięcy.

Na kanale KaDo możemy znaleźć vlogi, filmiki o lifestylowej tematyce, challenge, a także nagrania kulinarne.

Nie da się ukryć, że Karol i Dominik nieco przetarli ścieżkę na Youtube innym parom homoseksualnym. Dziś często są rozpoznawani na ulicy przez swoich obserwatorów. W wywiadzie dla grupy-stonewall wspominają, jak kiedyś podszedł do nich starszy pan, który okazał się nauczycielem i podziękował im, za uświadamianie społeczeństwa, a już szczególnie młodych ludzi, którzy bardzo często są zagubieni i sami ze swoimi uczuciami.

 

Piotr i Paweł

To kolejny kanał na Youtube prowadzony przez parę gejów. Piotr i Paweł zamieszczają nagrania ze swoich wycieczek, ale także tworzą klipy muzyczne. Na ich kanale znajdziemy odcinki ,,Rozgotowanych”, gdzie para gotuje, challenge, a także filmiki o ich związku i miłości.

Piotr i Paweł w ostatnim Q&A opowiadają o planach na swoje zaręczyny oraz ślub. Jak przyznają, zależy im na ślubie w Polsce, a nie za granicą. To tu mieszkają i tworzą związek, dlatego też w ojczystym kraju chcieliby go sformalizować. Mają zamiar czekać na zmianę przepisów, a gdy to nie nastąpi, zastanowią się nad ślubem za granicą.

 

AncyMoon

Kanał AncyMoon różni się nieco od tych wyżej wymienionych. Anna prowadzi kanał lifestylowy, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami, pokazuje vlogi z podroży (w tym do Stanów Zjednoczonych), realizuje popularne challenge, testuje oryginalne słodycze, a także odpowiada na pytania swoich widzów.

Z pewnością nie jest to kanał skupiony na tematyce tylko i wyłącznie orientacji autorki, choć Anna wspomina, że jest lesbijką, nagrywa vlogi ze swoją dziewczyną, czy też popularny girlfriend tag.


 

 

Jakub Król

O Jakubie jakiś czas temu było bardzo głośno poprzez kontrowersyjny filmik ,,Makijaż do szkoły dla chłopaka”. Ten krótki makijażowy tutorial wywołał ogromne poruszenie, choć na świecie popularne marki kosmetyczne decydują się i na męskich ambasadorów. O Jakubie i zamieszaniu wokół filmiku pisaliśmy już tutaj: "Makijaż dla chłopaka do szkoły" wywołał falę hejtu.

Dziś Jakub rozwija swój kanał na Youtube – ma ponad 100 tysięcy subskrypcji i zaangażowane grono oglądających. Nie da się ukryć, że jest na tyle charakterystyczną postacią, że jego działalność cały czas wiąże się z byciem kontrowersyjnym. Na swoim kanale przyznaje, że jest osobą panseksualną i zamieszcza filmik, w którym opowiada, jak powiedział o tym fakcie najbliższym osobom:

Kanał na Youtube Jakuba Króla to potrzebny głos, szczególnie dla nastolatków, o czym świadczy jego ogromna publika złożona głównie z młodych ludzi.

 

Kim Lee

Kanał pokazujący od kuchni życie i występy drag queen? Dlaczego by nie? Kilkaset par szpilek w szafie, misterne makijaże i ciężka praca na niebotycznie wysokich obcasach – tak wygląda codzienność drag queen. Kim Lee pokazuje nam swoje występy i barwne życie. Kim występuje już od ponad 10 lat, co czyni ją jedną z najpopularniejszych drag queen w Polsce. Kanał na Youtube prowadzi regularnie od 2013 roku.

W wywiadzie dla portalu kobieta.wp.pl przyznaje, że najwięcej nieprzyjemności spotkało ją ze strony internautów. Ci ukryci za IP komputera bez oporów wyzywają i grożą osobom, które są inne. Nie da się ukryć, że ta profesja wciąż jest pewnym tabu, o czym otwarcie wspomina Kim Lee. Większość drag queen nawet nie przyznaje się najbliższym osobom do tego, co robi, bo i po co? Jak twierdzi Kim Lee: czasami lepiej oszczędzić sobie przykrości.

 

Coming out na Youtube

Na Youtube znajdzie się miejsce dla każdego – niezależnie od rasy, przekonań i orientacji seksualnej. Czy to nie za to uwielbiamy blogi i vlogi? Niestety, choć Internet może być pięknym miejscem, to jak w życiu – trzeba liczyć się z krytyką, która w sieci bywa bardzo dotkliwa.

Oglądacie któregoś z wyżej wymienionych youtuberów? A może znacie innych, o których nie wspomnieliśmy? Podzielcie się z nami swoją opinią.

Autorka: Martyna Chmielewska

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43