Znajdź nas!
Aktualności

Eksploracja Miejska na YouTube

2017-10-27

Zwiedzanie opuszczonych szpitali, podziemnych bunkrów, dworów czy fabryk, robienie im zdjęć. Co zobaczymy u polskich YouTuberów zajmujących się urbex'em?

 

Co urbex ma do Youtube?

Ostatnio całkiem sporo. Te dwa słowa są ze sobą coraz mocniej związane. Na samej polskiej scenie YouTube powstało kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt już kanałów, zajmujących się stricte urbex'em. Najpopularniejsze z nich to m.in. Tube Raiders (czyli Darek i Marek, bracia z kanałów Scifun oraz AdBuster) oraz Urbex History.

 

Urbex History w psychiatryku

To na ten moment jeden z najprężniej rozwijających się kanałów w Polsce. W październiku panowie znaleźli się na 22 miejscu, jeśli mowa o miesięcznym przyroście subskrybcji (aż ok. 35 000 osób/mies.). Ich sukces nie polega jednak tylko na regularności wrzucania filmów. Urbex History to przede wszystkim świetna ekipa, która bardzo profesjonalnie podchodzi do tematyki eksploracji miejskiej. Nie brakuje im umiejętności, pomysłów oraz wiedzy. Dokładnie analizują i przedstawiają miejsca, które mają okazję odwiedzić, opowiadają o nich i badają je. I to wszystko w niepokojącym klimacie, często kręcone w nocy, kiedy raczej mało kto chciałby zapuścić się między opuszczone mury.

Noc w opuszczonym psychiatryku  - tak, to jeden z ich filmów. Sam tytuł przyciąga, a content jaki za sobą niesie, jest mroczny i trzyma w napięciu. Ludzie w komentarzach przyznają, że często przerywają video tylko dlatego, by oderwać się na chwilę od strachu. Filmy są tak zbudowane, aby widz odczuwał niepokój razem z bohaterami odcinków.

 


Noc w nawiedzonym szpitalu psychiatrycznym - Zofiówka Urbex History

 

Eksploracja Czarnobyla

Czy ktoś z Was pomyślał o odwiedzeniu tego miejsca? Teren z tragiczną i mroczną historią kojarzy się z niczym innym jak ze skażeniem i śmiercią. Tube Raiders postanowili nakręcić serię filmów ze zwiedzania właśnie tego obszaru. Darek i Marek zabrali nas do okolicznego miasta Prypeć oraz w okolice reaktora, a przy pomocy licznika Geigera zmierzyli poziom napromieniowania poszczególnych miejsc. Ponadto za pomocą drona pokazali nam to tajemnicze miejsce z lotu ptaka.

Kolejny kanał tego typu – Żądny Przygód pokazuje nam m.in. jak eksploracja wygląda z perspektywy pierwszej osoby (POV). Julian zwiedza nie tylko opuszczone miejsca, ale również skacze po dachach budynków - także za granicą (ostatnio w Wenecji). Jego film z samotnej nocy na wyspie w opuszczonym psychiatryku osiągnął już 500 tysięcy odsłon.

 


Tube Raiders - Czarnobyl od Środka

 

Nowy Trend Na Youtube?

Nietrudno zatem określić źródło popularności i rosnący trend eksploracji miejskich. Tworzenie video z urbexu to zabranie widza w miejsca fizyczne, choć zwykle niedostępne oraz budowanie napięcia przez sprawny komentarz, muzykę, odpowiednie ujęcia.

To uczucie strachu, mrok, ciekawość, eksperymenty. To znajdywanie pozostałości, które zawsze są częścią jakiejś ciekawej historii. Co najważniejsze, content nie tylko przyciąga osoby zaznajomione z tematem. To trochę tak, jakby próbować określić grupę ludzi oglądających horrory – jest ich mnóstwo i ciężko stwierdzić, z jakiej konkretnie grupy społecznej pochodzą. Po prostu większość z nas ma ochotę od czasu do czasu obejrzeć coś strasznego, mrocznego a zarazem ciekawego. Trzymamy kciuki za kanały związane z urbexem i zdecydowanie życzymy im dalszego rozwoju oraz budowania szerokiej publiczności.

A czy Wy zagłębiacie się czasem w świat eksploracji miejskich? Kogo oglądacie?

 

 

Autor: Jakub Michalak

Źródło zdjęcia głównego: Noc w nawiedzonym szpitalu psychiatrycznym - Zofiówka Urbex History

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43