Nawet zdjęcia z najlepszą kompozycją, oświetleniem czy modelem czasem wypadają… dość słabo. Okazuje się, że aparat nie złapał ostrości, ktoś niepożądany pojawił się w tle albo kolory nie są tak żywe, jak w rzeczywistości. Na szczęście nie oznacza to, że fotografia jest stracona. Dzięki nowoczesnej technologii nawet osoby niedoświadczone z łatwością mogą ją edytować. Obróbka zdjęć online pozwala na zmienianie dowolnych parametrów i dostosowanie zdjęcia tak, jak tylko się nam podoba. Jaki program wybrać? Dlaczego internetowe edytory to dobry wybór? Przeczytaj i poznaj odpowiedź. Z poniższego artykułu dowiesz się:
- jak poprawić ostrość i jakość zdjęcia online?
- Jakie są funkcjonalności edytorów internetowych?
- Które edytory są sprawdzoną opcją dla profesjonalistów, a które przypadną do gustu początkującym?
- Jakie są najlepsze rozwiązania bez płacenia na rynku darmowych edytorów online?
Edytory zdjęć to potężne narzędzia, dzięki którym nawet największa katastrofa fotograficzna zaczyna wyglądać znośnie. Na rynku znajdziemy wiele opcji. Każda z nich ma swoje oryginalne funkcje, dzięki którym możemy choćby wyostrzyć obraz, wyciąć element tła lub poprawić swój wygląd. To głównie edytory przyczyniają się do efektu WOW widzianego na różnych portalach społecznościowych – dlaczego więc nie dowiedzieć się o nich czegoś więcej? Zyskaj przewagę i uczyń swoje zdjęcia pięknymi. To często nic nie kosztuje!
Obrazy są ważnym elementem wizerunku. To, co pojawia się w Internecie, może obiec cały świat – dlatego obróbka zdjęć powinna szczególnie zainteresować influencerów. Jeśli potrzebne jest Ci więcej porad, które pomogą się wybić, sprawdź także: Porady dla influencerów.
Jak poprawić ostrość i jakość zdjęcia online?
Masz przed sobą idealnie skomponowane zdjęcie. Światło pada na obiekty dokładnie tak, jak trzeba. Wszystko tak, jak sobie zamarzyłeś. Robisz zdjęcie – pstryk! – i trafia cię szlag. Jest tak nieostre, że nic na nim nie widać. Rozmazane fotografie to jeden z najczęstszych problemów związanych z robieniem zdjęć. Nie zawsze jednak nasza ciężka praca musi pójść na zatracenie. Retusz zdjęć w programie może nas ocalić. Ładny obrazek będzie mógł wylądować np. na Instagramie na relacji i zagwarantować nam obserwujących. Jak jednak się zabrać do działania?
Obróbka zdjęć online możliwa jest dzięki licznym aplikacjom internetowym. Wystarczy wyszukać frazę typu „wyostrz zdjęcie program” czy „ostrość zdjęcia online”, aby znaleźć odpowiedni program. Zazwyczaj strony pozwalające na poprawę są banalnie proste w obsłudze. Wystarczy załadować zdjęcie, które jest mgliste, wybrać, jak bardzo powinno być wyostrzone i czekać na wynik. Wtedy pozostaje tylko pobranie edytowanego zdjęcia, zazwyczaj przy pomocy widocznego guzika.
Wiele programów, oprócz opcji wyostrzania, oferuje także poprawę jakości. Może to odbyć się poprzez uwydatnianie szczegółów, korekty światła lub całkowite zmodyfikowanie fotografii przez sztuczną inteligencję.
Oto funkcjonalności internetowych edytorów
Edycja obrazu online to główna funkcja wielu stron internetowych czy aplikacji. Co kryje się pod tą nazwą? Jak się okazuje, całkiem sporo. Przerabiacze pozwalają na modyfikowanie fotografii w wielu aspektach. Dzięki nim można dostosowywać m.in.:
- nasycenie,
- cienie,
- temperaturę zdjęcia,
- jasność.
Z łatwością da się poprawić ostrość i jakość zdjęcia, przyciąć je lub dodać do niego tekst.
Niektóre edytory pozwalają umieścić zdjęcie w perspektywie, rozszerzyć lub zwęzić obraz albo zmienić kontrast tonalny. Aplikacje są także przydatne, gdy chcemy upiększyć fotografię. Narzędzia pozwalają usuwać drobne niedoskonałości, zmienić kolor oczu czy włosów, a nawet pozycję głowy. Możliwa jest także zmiana zdjęcia na rysunek czy modyfikacja barwy tła. Wielofunkcyjne aplikacje wypierają filtry.
Coraz więcej opcji zmiany kolorów czy elementów twarzy sprawia, że ludzie chętniej sięgają po wariant „wszystko w jednym”, zamiast wyszukiwać pojedynczych filtrów.
Warto także przyjrzeć się technicznej stronie edytorów. Łatwo jest pobrać przekształcony obraz lub poddać go dalszej obróbce, nawet na innym urządzeniu. Udostępnianie swoich zdjęć również banalne – wiele stron oferuje tę opcję bezpośrednio po skończeniu projektu.
Edytor zdjęć online – polecane rozwiązania dla amatorów i profesjonalistów
Każdy fotograf – amator lub profesjonalista – powinien mieć możliwość poprawy swoich zdjęć. Po dokładnej analizie dostępnych na rynku opcji wybraliśmy te, które trafią do gustu obu grupom.
Amatorzy zazwyczaj stawiają na przejrzystość edytora. Nie potrzebują zaawansowanych funkcji – ich nadmiar może przytłaczać, łatwo pogubić się w oznaczeniach. Dopiero po zrozumieniu podstaw przestawiają się na bardziej zaawansowane narzędzia.
Nie zawsze, jednak w większości początkujący decydują się na darmowe programy. Nie ukrywajmy, kto chce wydawać pieniądze na coś, co może okazać się całkiem nieprzydatne? Dlatego też prostota obsługi i darmowa wersja przyciągają wielu zainteresowanych. Cechują się nimi edytory takie jak:
- Canva,
- Inkscape,
- Pixlr,
- Serif Affinity Photo.
Większość z nich ma wersję bezpłatną, która zapewnia podstawowe opcje. Edytory te są także intuicyjne w użytkowaniu – zazwyczaj podpis na ekranie nakieruje na pożądane działanie.
Osoby bardziej obeznane w edytorach zdjęć mogą poczuć, że mają za mało opcji w podstawowych wersjach. Potrzebna jest im zupełna dowolność działania, możliwość całkowitego przerabiania zdjęcia. Chociaż część edytorów jest trudniejsza w obsłudze, po dłuższym użytkowaniu da się je opanować. Otwierają one nowe możliwości, często niedostępne dla amatorów. Warto dodać, że profesjonalne programy często są płatne. Dla doświadczonych użytkowników zaleca się:
- Adobe Lightroom,
- Adobe Photoshop,
- Photoshop Express.
Programy wymagają dobrego zaznajomienia się z nimi przed rozpoczęciem przygody z edytowaniem zdjęć. Mają one jednak opcje skierowane dla poważnych hobbystów i osób związanych z fotografią na co dzień. Inwestycja zazwyczaj się zwraca – za cenę subskrypcji dostajemy opcje, które nie są ogólnie dostępne w innych edytorach.
Darmowy fotoedytor online – ranking najlepszych rozwiązań bez płacenia
Nie każdy ma ochotę wydawać pieniądze na rzadko używany edytor. Niektóry z kiepską sytuacją materialną nie mogą sobie pozwolić na taki zakup. Niezależnie od przyczyny, szukamy darmowych programów, które będą sprawnie funkcjonowały i upiększą nasze zdjęcia. Poniżej zamieszczona została tabela, która porównuje popularne opcje:
NUMER |
NAZWA |
PLUSY |
MINUSY |
1. |
Photopea |
Jeden z najlepszych edytorów dostępnych w wersji online. Bardzo intuicyjna w obsłudze. Zapewnia podstawowe opcje potrzebne do edytowania zdjęć, a także filtry. Pozwala na zapis pliku w wielu znanych formatach. |
Może okazać się za mało rozwinięta dla profesjonalistów, którzy potrzebują wielu szczególnych opcji. Czasem jest problem z załadowaniem dużych plików. |
2. |
Paint.net |
Często używa się tego edytora jako darmowej, łatwiej dostępnej wersji Gimpa. Paint.net jest bardziej przejrzysty i intuicyjny od swojego odpowiednika. Ma dużo dostępnych wtyczek i opcji. Posiada instrukcje, które pomagają w obsłudze programu początkującym. |
Nie da się poprawić wstawionego tekstu po użyciu kolejnej opcji. Ilość pędzli jest dość mała. |
3. |
iPiccy |
To darmowy edytor, w którym bardzo łatwo odnaleźć wszystkie potrzebne opcje. Sprawi zdecydowanie mniej problemów z obsługą od poprzedników. |
Brak opcji kopiuj i wklej. Nie pozwala na edycję zdjęć większej jakości. Trudno używa się efektu zoom oraz trybu pełnoekranowego. |
FAQ (najczęściej zadawane pytania):
Jakie są główne funkcje internetowych edytorów zdjęć?
Przerabiacze pozwalają na modyfikowanie fotografii w wielu aspektach. Dzięki nim można dostosowywać nasycenie, cienie, temperaturę zdjęcia, czy jasność. Z łatwością da się poprawić ostrość i jakość zdjęcia, przyciąć je lub dodać do niego tekst.
Jakie edytory są dobrym wyborem dla początkujących?
Początkującym dobrze będzie się pracowało z prostymi, przejrzystymi, najlepiej bezpłatnymi, edytorami, takimi jak: Canva, Inkscape, Pixlr, Serif Affinity Photo.
Jakie edytory zdjęć dla profesjonalisty?
Osoby bardziej obeznane w edytorach zdjęć mogą poczuć, że mają za mało opcji w podstawowych aplikacjach. Potrzebna jest im zupełna dowolność działania, możliwość całkowitego przerabiania zdjęcia. Zapewni to m.in.: Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, Photoshop Express.
Jak wyostrzyć zdjęcie online?
Zazwyczaj strony pozwalające na poprawę jakości są banalnie proste w obsłudze. Wystarczy załadować zdjęcie, które jest mgliste, wybrać, jak bardzo powinno być wyostrzone i czekać na wynik. Wtedy pozostaje tylko pobranie edytowanego zdjęcia, zazwyczaj przy pomocy widocznego guzika.