Znajdź nas!
Porady dla influencerów

Jak rozpoznać fałszywe konto na Instagramie?

2023-06-16

fałszywe konto na Instagramie
Żyjemy w czasach poważnych zagrożeń cybernetycznych, takich jak kradzieże tożsamości i oszustwa. Fałszywe konta na Instagramie stanowią jedno ze źródeł tych zagrożeń.

W jaki sposób je rozpoznawać i się przed nimi chronić? Niniejszy artykuł zawiera praktyczne wskazówki dotyczące identyfikacji takich kont i ich zgłaszania.

Fake konta na Instagramie - czym różnią się od zwykłych?

Nieprawdziwe konta na Instagramie znacząco różnią się od autentycznych kont prowadzonych przez użytkowników. Na czym polegają różnice? Pierwszą z brzegu jest nazwa użytkownika. O ile standardowi użytkownicy używają bardziej spersonalizowanych nazw, o tyle oszuści prowadzący fałszywe konta korzystają z długich nazw o wysokim stopniu przypadkowości. Widząc takie konto, powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Kolejną różnicą jest zdjęcie główne. Właściciele fałszywych kont na Instagramie korzystają ze zdjęć znalezionych w Internecie. 

W przypadku podejrzanych kont liczba obserwujących jest ponadprzeciętnie wysoka, ale obserwowanych jest niewiele, o ile w ogóle. W przypadku obserwowanych przez dany profil kont warto sprawdzić, czy są one prawdziwe. Jak rozpoznać fałszywe konto na Instagramie? Cechą rozpoznawczą fałszywych kont jest ich ograniczona aktywność. Brak jest na ogół komentarzy i wpisów. Samo konto działa w zasadzie od krótszego czasu. 

Praktyczne wskazówki - jak skutecznie zgłosić konto na Instagramie?

Posiadając zasadne podejrzenia o nieprawdziwość napotykanych kont, można je zgłosić administracji portalu. Proces ten nie jest specjalnie skomplikowany i zawiera się w kilku krokach.

  • Krok I. Procedura zgłaszania fałszywego konta rozpoczyna się wraz z wejściem na dany profil. W górnym rogu ekranu znajdują się charakterystyczne trzy kropki. Należy na nie skierować kursor myszki lub palec, jeśli osoba zgłaszająca korzysta z urządzenia mobilnego.
  • Krok II. Tuż po kliknięciu charakterystycznego trójkropka rozwija się menu wyboru. Jedna z funkcji dostępnych użytkownikowi dotyczy zgłaszania konta. Należy wybrać właśnie tę opcję.
  • Krok III. Po kliknięciu opcji "zgłoś konto" pojawi się formularz zgłoszeniowy, w którym trzeba podać powód zgłoszenia profilu.

 

Te trzy proste czynności wpływają na minimalizację zagrożeń związanych z fejkowymi kontami na Instagramie. Działając według powyższych wskazówek, zwiększyć można bezpieczeństwo funkcjonowania w tym środowisku.

Jak zrobić fake konto na Instagramie - antywzór 

Warto wiedzieć jak wygląda schemat działania kogoś, kto nie usuwa, a tworzy fałszywe konta na Instagramie. Jak do tego podchodzą użytkownicy takich kont? Zadanie to jest banalnie proste i ogranicza się w zasadzie do rejestracji na platformie. Osoba tworząca takie konto wybiera sobie jakieś ogólnodostępne grafiki lub zdjęcia z Internetu, korzystając między innymi z darmowych baz grafik. Po wyborze określonego obrazka i ustawieniu go sobie w avatarze przychodzi pora na dalsze działania. Dla niepoznaki osoba tworząca fałszywe konto na Instagramie uzupełnia w bardzo ograniczonym stopniu swój profil, uwiarygadniając go do pewnego stopnia. Nie obserwuje zbyt wielu profili, ponieważ nie to jest jej celem.

Usuwanie konta na Instagramie - poziom twórcy

Jeśli użytkownik jest właścicielem nieprawdziwego konta na tym portalu, to powinien czym prędzej je usunąć. Tuż po zalogowaniu się powinien przejść do ustawień konta w dolnym rogu ekranu, a następnie wybrać opcję "usuń konto". Jest to naprawdę łatwy proces, który nie zajmie użytkownikowi wiele czasu. Takie działanie jest uczciwe i przyczynia się do bezpieczeństwa i większej przejrzystości w obrębie platformy. Lepiej jest usunąć fejkowe konto samemu niż czekać, aż ktoś inny zrobi to za właściciela. 

Podsumowanie - jak sprawdzić fake konto na Instagramie?

Nieprawdziwe konta na tej platformie mają kilka wyróżniających je cech. Są one wspólne dla wszystkich fałszywych kont. Długa i zawiła nazwa, nieprawdziwe zdjęcie profilowe, zanik osób obserwowanych i niewielka aktywność to cechy, które ułatwiają namierzanie konta. Instagram umożliwia użytkownikowi zgłoszenie takiego profilu i usunięcie go w przypadku, gdy właściciel sobie tego zażyczy. Obydwa te procesy, zgłaszanie i usuwania działają intuicyjnie i przynoszą błyskawiczny skutek.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43