Znajdź nas!
Aktualności

Jak legalnie użyć muzyki w filmie na YouTube?

2023-01-10

Zespół muzyczny dokonuje nagrania w studiu
Czy muzyka do wykorzystania na YouTube musi być płatna? Gdzie znaleźć darmowe utwory? Dowiedz się i nie łam prawa!

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie zasady używania utworów muzycznych panują na YouTube?
 • W jaki sposób sprawdzić prawa autorskie do danego utworu?
 • Jakie konsekwencje może ponieść autor za wykorzystanie muzyki bez licencji?
 • Jak legalnie korzystać z muzyki?
 • Skąd pobierać legalną muzykę?

Zobacz też: YOUTUBERZY ROBIĄ MUZĘ. NA POWAŻNIE, NA ŻARTY, DLA FEJMU

Wielu początkujących twórców zastanawia się jakie piosenki do filmów na YouTube są dozwolone. Wszystkie ograniczenia i wyjątki określają prawo autorskie oraz reguły serwisu. Dowiedź się, jak w legalny sposób wykorzystywać utwory muzyczne i nie narażaj się na niepotrzebne konsekwencje.

Jakie są zasady związane z muzyką YouTube? Kilka słów o prawach autorskich i regulaminie platformy

Czy podczas montażu filmików na YouTube można używać dowolnych piosenek? Przed rozpoczęciem streamowania, warto znać odpowiedź na to pytanie. Muzyka dozwolona na YouTube to taka, która została stworzona samodzielnie lub taka, do której ma się prawa. Jest to jednoznaczne z tym, że przed użyciem konkretnego utworu na platformie należy zaznajomić się z ograniczeniami, jakie nałożył na niego autor, bądź producent.

Serwis uwzględnia jednak pewne wyłączenia, to znaczy wyjątkowe sytuacje, w których można użyć melodii objętej prawami autorskimi. Jednym z odstępstw od prawa autorskiego jest zasada, tak zwanego „dozwolonego użytku”. Zgodnie z przepisami UE fragmentu piosenki można użyć np. gdy:

 • cytuje się go,
 • krytykuje się,
 • recenzuje,
 • tworzy się karykaturę,
 • parodiuje,
 • tworzy się pastisz.

Muzyka, którą można wykorzystać na YouTube, jest również ograniczana przez prawo krajowe. W tym kontekście oznacza to, że każdy kraj w swoim zakresie określa znaczenie i zastosowanie wyżej wymienionych pojęć. W Polsce można również używać utworu w celach informacyjnych.

Jaka muzyka na YouTube? Cele i narzędzia platformy

Celem platformy jest zapewnienie twórcom maksymalnej swobody z jednoczesnym zachowaniem poszanowania do praw autorskich. Z tego powodu wykorzystanie muzyki w filmie na YouTube może być zalegalizowane nawet w przypadku bezprawnego użycia. Serwis deklaruje, że przed żądaniem usunięcia danego fragmentu, konsultuje się z autorami i pyta ich o możliwość wyłączenia praw autorskich.

YouTube dba również o wygodę przyznawania licencji na wykorzystanie utworu. Dzięki temu autorzy mogą w prosty sposób określić, czy wykorzystanie muzyki w filmie niekomercyjnym będzie legalne, czy nawet w takim przypadku nie wyrażają na nie zgody.

Jak sprawdzić prawa autorskie do muzyki na YouTube?

Prawa autorskie do muzyki na YouTube można sprawdzić bez problemu. Wystarczy nieco zaangażowania.

Rodzaje utworów, pod względem możliwości ich wykorzystania:

 1. Bez autorskich praw majątkowych, znajdujące się w domenie publicznej, dające możliwość dowolnego przekształcania i wykorzystania.
 2. Z wygasłymi autorskimi prawami majątkowymi. To utwory, które w pierwotnej wersji można powielać i modyfikować.
 3. Na licencji Creative Commons, które można wykorzystywać na określonych zasadach. Często jest to użycie w celach niekomercyjnych.
 4. Z pełnymi prawami autorskimi, które można wykorzystywać jedynie w granicach przyjętego w danym kraju prawa.

Kierując się intuicją, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że najpopularniejsza piosenka danego sezonu będzie objęta pełnymi prawami autorskimi. Co jednak z utworami nieznanych autorów. Czy w tym przypadku to muzyka bez licencji za darmo? Nie i nie powinno się jej wykorzystywać bez sprawdzenia legalności! Jak to zrobić?

Najprościej skorzystać ze Studia Twórców YouTube. W ty m miejscu znajduje się Biblioteka Audio, a muzyki z jej zasobów można bez przeszkód użyć, bez obawy o konsekwencje, czy utratę zarobku. Inne darmowe pliki muzyczne, można również znaleźć na innych stronach internetowych, jednak w takim przypadku należy zachować ostrożność. Nie ma bowiem jednego na bieżąco aktualizowanego serwisu określającego prawa autorskie i można przypadkowo wpaść w kłopoty.

Co grozi autorowi za użycie muzyki bez licencji w filmie na YouTube?

W serwisie YouTube funkcjonuje narzędzie Copyright Match Tool. Dzięki niemu autor, który zgłosił żądanie usunięcia nielegalnie wykorzystanej treści, może zainicjować poszukiwanie utworu na filmach w serwisie. To początek drogi do ukarania youtubera, który złamał prawo autorskie. Co grozi za bezprawne wykorzystywanie muzyki na YouTube?

Użycie zakazanej piosenki do filmików na YouTube może skutkować wieloma konsekwencjami. Prezentuje je poniższa tabelka.

Kara

Konsekwencje

Możliwe działania zaradcze

Blokada filmu

Brak możliwości wyświetlania filmu.

Odwołanie do YT

Wyciszeniu filmu

Brak ścieżki dźwiękowej na filmie.

Odwołanie lub wycięcie spornego fragmentu.

Zablokowaniu określonych platform

Np. zablokowanie całego kanału.

Odwołanie do YT i wyjaśnienie praw do użytkowania utworu.

Ponadto, jeżeli wykorzystujący bezprawnie muzykę twórca czerpie z niej korzyści, to podlega przepisom kodeksu karnego. O prawach autorskich mówią artykuły od 115 do 123 KK. Za przywłaszczenie autorstwa grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienie wolności do lat 3. Nieco mniej, 2 lata (maksymalnie), sąd może zasądzić w przypadku rozpowszechniania utworu. W przypadku czerpania korzyści majątkowej z łamania danego paragrafu kary są jednak surowsze. Często trzeba się również liczyć z obowiązkiem naprawienia szkody, czyli zrekompensowaniem autorowi strat, jakie poniósł w wyniki bezprawnych działań.

Jak widać, lepiej nie łamać prawa autorskiego, a legalną darmową muzykę pozyskiwać wprost od platformy YouTube.

Jak legalnie wykorzystać utwór muzyczny w filmiku?

Muzyka dla twórców YouTube może być wykorzystana na wiele sposobów. Jeżeli utwór ma licencję Biblioteki audio YouTube, to można wykorzystać go w każdym filmiku, nawet tym, na którym zarabiasz. Jednocześnie nie ma potrzeby podawania w filmie nazwy autora ani żadnych innych danych. Nieco inaczej jest z licencjami Creative Commons. Ten rodzaj praw obliguje użytkownika do jawnego podania autora utworu.

W każdym z tym przypadków nie można jednak udostępniać, rozpowszechniać ani odtwarzać publicznie plików muzycznych. Darmowa muzyka do wykorzystania na YouTube może być więc użyta tylko w połączeniu z jakimś rodzajem autorskiej treści. Inaczej mówiąc, nie można powielać utworu w jego pierwotnej postaci.

Legalna muzyka do filmów na YouTube – skąd ją wziąć? Polecane repozytoria darmowej muzyki do filmików

Najlepszy darmowy bank muzyki to Biblioteka Audio dostępna w Studiu Twórców YouTube. Utwory w niej zawarte są objęte prawami, wynikającymi z umów pomiędzy platformą a autorami. Na mocy takich porozumień każdy użytkownik serwisu może w dowolny sposób dysponować utworem, bez obawy o konsekwencje jego bezprawnego wykorzystania. Narzędzie oferuje całe utwory muzyczne, darmowe podkłady muzyczne do prezentacji, vlogów i filmów, jingle i pojedyncze dźwięki.

Darmowe utwory muzyczne można również znaleźć na innych stronach internetowych. Jest to jednak dość rzadkie. Zazwyczaj serwisy pozwalają na użytkowanie danego utworu po uiszczeniu jednorazowej opłaty. Takie strony z darmową muzyką do filmów to np.:

FAQ

Czy używanie muzyki w filmach YouTube jest legalne?

Serwis YouTube respektuje prawno autorskie. Oznacza to, że w ramach działalności na nim można używać utworów muzycznych, do których ma się prawa. W praktyce można więc wykorzystać piosenki swojego autorstwa lub takie, do których nabyło się licencje na użytkowanie.

Skąd wziąć piosenki do filmików na YT?

Najbezpieczniejszą metoda pozyskania darmowej muzyki bez licencji jest skorzystanie z YouTubowej Biblioteki Audio. Bez przeszkód można również wykorzystać inne narzędzia, takie jak Creator Music.

Jaka jest najlepsza darmowa biblioteka muzyki?

Najbardziej polecaną, rozbudowaną i wyjątkowo bezpieczną biblioteką jest Biblioteka Audio serwisu YouTube. Dzięki niej można bez problemu wyszukać utwory, których autorzy zgodzili się na ich wykorzystanie.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43