Znajdź nas!
Porady dla influencerów

Alternatywa dla YouTube - jakie portale działają podobnie?

2022-12-20

Grafika przedstawia wyobrażenie osoby, która trzyma w ręku tabliczkę z logo pliku filmowego.
YouTube to jeden z najpopularniejszych portali, na którym można zamieszczać filmy video. Czy istnieje dla niego jakaś alternatywa?

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie wady ma YouTube,
 • na jakich stronach można oglądać filmy i słuchać muzykę,
 • w jakich serwisach można publikować wideo,
 • czy istnieje polska alternatywa dla YouTube,
 • jakie portale są podobne do YouTube?

YouTube cieszy się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Umożliwia on oglądanie filmów, słuchanie muzyki, publikowanie wideo oraz ocenianie czy komentowanie poszczególnych klipów. Niemniej jednak, jak każdy serwis internetowy, ma też swoje wady, dlatego niektórzy wciąż szukają dla niego dobrej alternatywy. Czy takowa w ogóle istnieje?

Czytaj także: Czytaj i oglądaj. Czym jest i jak działa Periscope?

Jakie wady ma YouTube? Czy da się znaleźć coś podobnego?

Jaka powinna być strona podobna do YouTube? Aby znaleźć alternatywę, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są właściwie wady tego serwisu i dlaczego w ogóle poszukujemy jakiejś alternatywy dla YouTube? Użytkownicy narzekają przede wszystkim na to, że serwis ten jest...zbyt popularny. W efekcie staje się swego rodzaju wysypiskiem filmów, które niekoniecznie będą przekazywały wartościowe treści. Kolejną wadą YouTube jest fakt, iż w ostatnich latach serwis ten stał się bardzo znanym narzędziem marketingowym. Wiele wideo przeładowanych jest reklamami. Oczywiście, użytkownik może wykupić opcję premium i unikać tym samym konieczności oglądania reklam, jednak nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. W efekcie, chcąc obejrzeć film raz na jakiś czas, w pierwszej kolejności musimy przebić się przez cały szereg reklam. Tymczasem serwisów podobnych do YouTube nie brakuje. Większość z nich umożliwia zarówno odtwarzanie filmów i muzyki, jak i umieszczanie własnych wideo. Mamy więc w czym wybierać - jeśli YouTube przestał spełniać nasze oczekiwania, warto sprawdzić, co mają do zaoferowania podobne strony.

Stronki podobne do YouTube – gdzie jeszcze można oglądać filmy i słuchać muzykę?

Jak znaleźć coś podobnego do YouTube? Większość internautów zainteresowana jest przede wszystkim oglądaniem filmów i słuchaniem muzyki, dlatego warto poszukać portali, które umożliwiają wykonywanie tych właśnie operacji. Przykłady serwisów, które mogą się stać alternatywą dla YouTube, znaleźć można w poniższej tabeli:

Nazwa serwisu

Charakterystyka

Vimeo

Serwis dla ambitnych i kreatywnych użytkowników, którzy szukają inspiracji. Znajdziemy tam ciekawe filmy, które z pewnością nie traktują o przysłowiowym "niczym",

DTube

Zaletą tego portalu jest fakt, iż nie korzysta on z algorytmów, które na przykład mogłyby zaproponować alternatywne filmy. Serwis DTube to alternatywa dla YouTube bez cenzury,

Utreon

Działa podobnie jak YouTube, jednak rezygnuje z algorytmów. Utreon posiada innowacyjne funkcje, angażuje społeczność i oferuje użytkownikom rozsądne zasady oraz prywatność,

TED

Jest to portal dla osób, które są ciekawe świata i głodne wiedzy. kupia w sobie tematy technologiczne, rozrywkowe, społeczne, historyczne, biznesowe, a także wiele innych, a wszystko to dostępne łącznie w ponad 100 językach.

Warto jednocześnie mieć świadomość, że portale podobne do YouTube mogą również bazować na pewnych negatywnych wartościach. Dobrym przykładem jest tutaj BitChute, gdzie umieszczane treści mają charakter skrajnie prawicowy, zahaczający nawet o mowę nienawiści.

Strony podobne do YouTube – w jakiś serwisach publikować wideo?

YouTube cieszy się popularnością nie tylko wśród pasywnych, ale również wśród aktywnych użytkowników, którzy zainteresowani są publikowaniem materiałów wideo. Szukając alternatywy, warto przyjrzeć się portalowi 9GAG TV. Jest on przeznaczony głównie dla osób początkujących, które publikują w sieci krótsze bądź dłuższe filmy oraz memy. Wszystko jest podzielone na odpowiednie kategorie, dzięki czemu stosunkowo łatwo się odnaleźć. Nie jest to jednak portal dla ambitnych, którzy chcą się dzielić wiedzą bądź szukają inspiracji. Dla nich dedykowany jest wymieniony już Vimeo. Umożliwia on zarówno oglądanie wideo, jak i publikowanie własnych filmów. Te jednak muszą mieć pewien poziom, zarówno autorski, jak i merytoryczny. Opcją dla osób, które cenią sobie liberalne podejście, jest portal DTube. Nie cenzuruje on treści, a jednocześnie rezygnuje ze zbędnych algorytmów, które obecnie stają się pożądanym narzędziem w rękach marketerów. Warto też wspomnieć o serwisie Itemfix, który cieszy się popularnością wśród osób, których filmy odrzucane są przez YouTube ze względu na obowiązującą tam cenzurę.

Polska alternatywa dla YouTube – czy coś takiego istnieje?

Czy istnieje polski odpowiednik YouTube? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna. Warto mieć na uwadze, że niektóre portale, na których publikowane są filmy czy klipy muzyczne, mają wersję polską. Dzięki temu bez większego problemu możemy w nich publikować treści, a nie tylko korzystać z tych, które zostały udostępnione przez innych użytkowników. Niemniej jednak jeszcze do niedawna nie istniało coś takiego, jak "polski YouTube". Szukając strony typu YouTube, należało więc posiłkować się polskimi wersjami zagranicznych serwisów. Tymczasem od niedawna działa polski serwis BanBye, którego celem, jak sama nazwa wskazuje, było zredukowanie cenzury. Nie sposób jednak stwierdzić, jakoby BanBye odniósł duży sukces i cieszył się popularnością wśród internautów. Twórcy serwisu wskazują, że działa on od niedawna, zatem nie miał jeszcze szansy, aby wybić się wśród konkurencji. Niemniej jednak serwis ten, w przeciwieństwie do innych popularnych, nie skupia się na dostarczaniu widzom rozrywki, a raczej na pokazywaniu prawdy bez cenzurowania.

8 propozycji portali podobnych do YouTube

Portali typu YouTube nie brakuje, jednak pozostaje pytanie, czy wszystkie są równie atrakcyjnie jak ten, który cieszy się obecnie największą popularnością? Niestety, wiele serwisów cechuje zupełnie inna idea - niektóre chcą dostarczać wyłącznie wartościowych informacji, inne skupiają się na taniej i łatwo dostępnej rozrywce dla każdego. Oto 8 najlepszych portali, które mogą stanowić alternatywę dla YouTube:

 • Dailymotion - to jeden z najpopularniejszych portali typu YouTube, pozwalający publikować i oglądać różnego typu treści,
 • Twitch - jest to portal przeznaczony głównie dla graczy, mających możliwość streamingowania ogrywanych tytułów,
 • TED - jest to portal dla osób, które chcą zdobyć nową, ciekawą wiedzę,
 • Utreon - najmłodsza z alternatyw dla YouTube. Portal ten zrezygnował z algorytmów oraz cenzury,
 • Vimeo - to propozycja dla osób kreatywnych, szukających w sieci wartościowych treści,
 • DTube - portal bez cenzury, który pozwala na swobodną ocenę publikowanych treści przez użytkowników,
 • 9GAG - jest to portal, który stanowi raczej sposób na nudę niż daje możliwość znalezienia ciekawych i wartościowych treści,
 • BitChute - serwis cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak warto pamiętać, że przeważają na nim treści skrajnie prawicowe.

Znalezienie alternatywy dla YouTube w praktyce nie jest więc takie proste, bowiem każdy serwis rządzi się nieco innymi prawami, prowadząc inną politykę. Osoby, które szukają różnorodnych treści, a jednocześnie nie tolerują pewnych przekazów, najczęściej wciąż korzystają z YouTube, choć oczywiście serwis ten ma również swoje wady.

FAQ:

Czy jest alternatywa dla YouTube?

Obecnie w sieci można znaleźć wiele serwisów, które stanowią dobrą alternatywę dla YouTube. Najbardziej podobny jest Dailymotion, pozostałe zwykle skupiają się na konkretnym przekazie bądź dostarczaniu mniej wartościowych treści.

Gdzie najlepiej wrzucać filmy?

Filmy na poziomie merytorycznym możemy umieszczać na Vimeo - jest to portal dla osób, które szukają inspiracji, lecz również dla tych, które próbują zainspirować innych.

Co jest lepsze od YouTube?

Trudno znaleźć konkretną alternatywę dla YouTube, którą można by było nazwać lepszą od niego. W rzeczywistości każdy portal ma wiele zalet, lecz żaden nie jest też wolny od wad.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43