Znajdź nas!
Aktualności

Kiedy powstał YouTube? Historia internetowego serwisu wideo

2022-12-15

Człowiek otwiera i dodaje reakcje do wideo
Jak publikowano filmy w roku 2000? Czy wiesz, jak wyglądał Internet przed powstaniem YouTube? Zapraszamy w podróż wehikułem czasu!

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Co było przed erą YouTube?
  • Jaka jest historia założenia YouTube?
  • Jaki jest najstarszy film opublikowany na YouTube?
  • Kim jest pierwszy Youtuber?

Zobacz też: ONE NIE WYTRZYMAŁY - DRAMA NA YOUTUBIE

Internet jest stosunkowo nowym wynalazkiem, a jego rozpowszechnienie przypada na ostatnie kilkadziesiąt lat. Sieć, którą znamy obecnie w niczym nie przypomina tej sprzed 20 lat. Dla jednych tamte czasy były magiczne, a brak wszechobecnej kontroli wspominają z rozrzewnieniem. Jak oglądało się filmy przed erą YouTube? Czy Internet przypominał wtedy choć trochę ten, który znamy obecnie?

Co było przed YT? Krótka historia portali do filmów

Współczesne pokolenie może tylko wyobrażać sobie, jak wyglądał Internet przed czasami wielkich serwisów społecznościowych i streamingowych. Rozmowy odbywały się na rozmaitych forach, ewentualnie czatach, którym jednak daleko było do współczesnych, takich jak super chat. Filmy trzeba było pobrać na dysk i po kilku, a nawet kilkudziesięciu godzinach czekania można się było przekonać, czy tytuł filmy zgadza się z jego treścią. Niestety w wielu wypadkach tak nie było, a wyczekiwany film okazywał się rosyjską niskobudżetową wersją animowaną lub niemieckim filmem porno.

Długie filmy pobierało się najczęściej za pomocą torrentów, wykorzystując do tego programy, takie jak eDonkey2000, Kazaa, czy eMule. Dokładnie w taki sam sposób można było zdobyć śmieszne lub zboczone filmiki, które potem nagrywało się w niskiej jakości formacie na płytę, która wesoło krążyła wśród znajomych i nieznajomych. Pojawiały się również pierwsze strony ze streamingiem filmów, jednak ich działanie było (bardzo) wolne, a samo video było naprawdę (naprawdę) niskiej jakości.

Wiele osób wspomina te czasy z nostalgią, jednak prawda jest taka, że Internet we współczesnej formie ułatwił życie i pozwolił komunikować się na niespotykaną dotąd skalę. Czy jednak cena, jaką jest prywatność i anonimowość jest uczciwa? Na ten temat jest tyle opinii, co użytkowników Internetu. Niemniej jednak trzeba przyznać, że od kiedy jest YouTube, rozpoczął się nowy rozdział dla ludzkości, która coraz więcej publikuje w sieci i coraz więcej czasu poświęca na kreowanie swojego życia online. Na platformie znalazło się miejsce dla ludzi o różnorodnych zainteresowaniach i pasjach. To z jednej strony dało ogromne możliwości rozwoju, a z drugiej pozwoliło na powstawanie coraz większej ilości niskiej jakości rozrywki.

Historia powstania YouTube i założyciele portalu

Historia powstania YouTube nie mogłaby się rozpocząć bez rozwoju przepustowości łącza internetowego oraz rozwoju jakości obrazu. Streamingowanie w przyzwoitej jakości z niewielkim opóźnieniem stało się możliwe tak naprawdę dopiero w 2002 roku. Z tej okazji zaczęło korzystać wielu utalentowanych programistów i specjalistów IT, jednak wielu z nich nie osiągnęło spektakularnego sukcesu. Nie można tego jednak powiedzieć o ojcach serwisu YouTube, który niemal od początku istnienia stał się światowym hitem. Jak do tego doszło?

Kto stworzył YouTube

Założyciele YouTube, czyli Chada Hurley, Steve Chen i Jawed Karima zarejestrowali nazwę serwisu w 2005 roku. Dwóch z założycieli uczyło się na wydziale informatycznym University of Illinois at Urbana-Champaign. Twórcy byli wcześniej pracownikami firmy PayPal Holdings Inc., prowadzonej przez Elona Muska. Niestety przedsiębiorstwo nie spełniało oczekiwań finansowych młodych, zdolnych informatyków, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Pomysł na serwis wpadł podobno do głowy Jaweda Karima, kiedy nie mógł on zleźć w sieci wideo, w którym Justin Timberlake, przypadkowo odsłonił piersi Janet Jackson. Wydarzenie miało miejsce podczas koncertu w przerwie meczu futbolu „Super Bowl”. Młody informatyk musiał być mocno niepocieszony faktem, że zacnych widoków uświadczyło aż 143,6 mln widzów, jednak jego ominęła ta przyjemność. Oficjalnie jednak powodem założenia serwisu, jest brak możliwości opublikowania filmu z kolacji. Druga wersja jest zdecydowanie bardziej wiarygodna. Prawda?

W którym roku powstał YouTube

Oficjalny rok powstania YouTube to 2005, a dokładna data to 14 lutego, kiedy to witryna została aktywowana. Ta romantyczny dzień nie był jednak oficjalnym rozpoczęciem działalności serwisu. Pierwsza wersja YouTube pojawiła się bowiem kilka miesięcy później, a dokładniej w kwietniu. Od tego czasu musiało upłynąć jeszcze 6 miesięcy do oficjalnego startu.

Ciekawostką jest, że YouTube miał być początkowo Universal Tubem. Pierwotna nazwa kolidowała jednak z nazwą firmy produkującej rury, przez co twórcy postanowili ją zmienić. Warto również wspomnieć, że serwis został sowicie dofinansowany. Sequoia Capital zasponsorowało YouTube na kwotę około 3,5 mld USD.

Rozwój serwisu

YouTube niemal od początku cieszył się popularnością. W roku jego powstania, miał 20 mld zarejestrowanych użytkowników, a już w połowie 2006 roku był jedną z najlepiej rozwijających się witryn. W tym czasie dziennie na platformie oglądano 100 milionów filmów i dodawano 65 tysięcy nowych. To naprawdę duży sukces, który nie pozostał niezauważony. W październiku YouTube został dostrzeżony przez dzisiejszego giganta, czyli Google.

Witryna została sprzedana za 1,65 mld USD, by już po roku zwiększyć swój potencjał niemal 500 razy. Od tego momentu odnotowywano już stałe wzrosty, a 5 lat później w każdej minucie przesyłano tylko trochę mniej, niż 50 godzin nowego materiału. To był jednak dopiero początek, bo w 2020 roku w każdej minucie przesyłano już 500 godzin filmów. W 2022 roku dziennie wysyłanych jest 720 000 godzin nagrań, co daje około 1000 godzin co minutę!

Obecnie YouTube nadal się rozwija, a ostatnio doczekał się nawet swojego fontu oraz udoskonalonej wersji newsów, którą uzupełniono o breaking news. To jednak niejedyne zmiany na platformie, a jej pracownicy prężnie działają, aby pozostać na topie. Warto tu podać za przykład krótkie filmy, które zostały dodane do serwisu po sukcesie TikToka.

Jaki jest najstarszy film na YouTube?

Pierwszy film na YouTube to „Me at the zoo” przedstawiający współtwórcę YouTuba Jaweda w ogrodzie zoologicznym w San Diego. Jawed opowiada na nim o trąbach słoni, a poza tym ma niewiele innych informacji do przekazania. Film opublikowano 23 kwietnia 2005 o 20:27 PDT na kanale „jawed”. Całość trwa 19 sekund i obecnie (6.12.2022) ma 11 214 213 komentarzy, 249 393 165 wyświetleń i 12 000 000 łapek w górę.

To jednak nie wszystko, ponieważ powyższy film był jedynie pierwszym oficjalnym. Na YouTube pierwsze filmy testowe pojawiły się już w lutym 2005 roku. Wideo były opublikowane na profilu „COM-TEST” i nosiły nazwy „com-test1”, „com-test2”, „com-test3”, „com-test4” i „com-test5”.

Kto był pierwszym Youtuberem na świecie i w Polsce?

Pierwszy kanał na YouTube został założony przez jednego z twórców. Jawed Karima założył profil o nazwie jawed. W ten sposób stał się on pierwszym youtuberem na świecie. Kiedy to się stało? Zgodnie z oficjalnymi informacjami Jawed założył kanał 23 kwietnia 2005 roku.

W polskim internecie pierwszy był film pod tytułem „Żółta kartka” opublikowany 9 września 2005 roku przez użytkownika „p0rtia”. Wideo trwa nieco ponad 4 minuty i przedstawia grupę ludzi trzymających żółte kartki. Jest to nagranie z Flash moba, czyli spontanicznego zgromadzenia nieznanych sobie ludzi.

FAQ:

W którym roku powstał serwis YouTube?

Serwis YouTube powstał w 2005 roku. Jego aktywacja nastąpiła 14 lutego, jednak witryna rozpoczęła funkcjonowanie około 9 miesięcy później.

Jak nazywa się pierwszy filmik na YouTube?

Pierwsz film w serwisie YouTubeto „Me at the zoo” opublikowany przez użytkownika jawed (Jawed Karim) Film ujrzał światło dzienne 23 kwietnia 2005 o 20:27 PDT.

Jaki jest najdłuższy film na YouTube?

Najdłuższy film na YouTube został opublikowany przez Jonathana Harchicka z Moldy Toaster Media. Tytuł filmu to „NAJDŁUŻSZY WIDEO NA YOUTUBE 596 godzin”. Wideo opublikowano w 2012 roku, trwa 596 godzin.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43